| Autor: kkj6

Nieciekawa sytuacja u hodowców trzody chlewnej

Ostatni rok nie był zbyt łaskawy dla hodowców trzody chlewnej. Niskie ceny skupu żywca wpychają ich w niemałe tarapaty. Sytuacja w chlewniach nie wygląda za dobrze.

Nieciekawa sytuacja u hodowców trzody chlewnej


Mimo, że tendencja spadkowa w końcu się zatrzymała i ustabilizowała, to obecne stawki nie są zbyt satysfakcjonujące. Najgorsza sytuacja jest w małych hodowlach, gdzie cena skupu żywca jest jeszcze niższa. Natomiast w dużych chlewniach, gdzie jakość mięsa nie jest wątpliwa, można z kupcem negocjować.


Dodatkowym problemem jest wzrost cen pasz, które od jakiegoś czasu utrzymują tendencję rosnącą. Rolnicy potwierdzają, że związek między niskimi cenami skupu żywca, a bardzo drogimi paszami doprowadzają ich do kresu wytrzymałości.


Niestety kryzys w sektorze hodowli trzody chlewnej może odbić się bezpośrednio na konsumentach. Wynikiem zachwiania granicy między ponoszonymi kosztami, a zarobkiem mogą spowodować nawet 20 procentową podwyżkę ceny mięsa i wędlin.



Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!