| Autor: mikolaj

O Afrykańskim Pomorze Świń w Polsce w MRiRW

Jak już pisaliśmy na łamach Portalu Gospodarz.pl, w dniu 17 lutego 2014 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalne wyniki badania laboratoryjnego potwierdzające znalezienie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Przypominamy, iż przypadek dotyczy padłego dzika, a nie świń w gospodarstwie. W dniu wczorajszym, 18 lutego, odbyła się konferencja zorganizowana w Ministerstwie Rolnictwa. Przedstawiamy materiały z tego wydarzenia.

O Afrykańskim Pomorze Świń w Polsce w MRiRW
- Nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba na spotkaniu z dziennikarzami podczas konferencji prasowej poświęconej aktualnej sytuacji w zakresie ASF (afrykańskiego pomoru świń).

W konferencji brali także udział podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Krzysztof Niemczuk. Obecny był także kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF PIW-PIB profesor Zygmunt Pejsak.

Minister zwrócił uwagę na podejmowane działania, a także poinformował odbytych wczoraj rozmowach w Brukseli.

Szczegóły podejmowanych działań oraz prowadzonych badań przekazali uczestniczący w konferencji Główny Lekarz Weterynarii i Dyrektor PIW-PIB w Puławach.

Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, choroba nie przenosi się na ludzi. Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) stanowi jednak duże zagrożenie dla świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Chorobę charakteryzuje krótkotrwały przebieg. Śmiertelność zwierząt chorych na ASF może sięgać prawie 100%.

Próbki zostały pobrane 13 lutego br. od padłego dzika, który został znaleziony w gminie Szudziałowo, ok. 900 m od granicy z Białorusią w ramach prowadzonego Programu Monitorowania ASF.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce podjął stosowne działania już 15 lutego br. Wstępnie ustalono, że w gospodarstwie rolnika, który znalazł dzika znajduje się 5 sztuk świń. U zwierząt po badaniu klinicznym nie stwierdzono żadnych objawów choroby zakaźnej. Gospodarstwo zostało objęte blokadą dotyczącą przemieszczania świń. Zwierzęta z tego gospodarstwa zostaną zabite pod urzędową kontrolą.

Według wstępnych danych w promieniu 10 km od ogniska znajdują się 117 gospodarstwa i 398 sztuk świń.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!