| Autor: redakcja

Optymalizacja wymaga współpracy i rozwoju

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 10 lat pogłowie trzody chlewnej w Polsce spadło o 32%, do poziomu 11,9 mln sztuk na koniec 2017 roku.

Optymalizacja wymaga współpracy i rozwoju
Warto pamiętać, że rentowność to nie tylko wynik cen skupu, ale także, a może przede wszystkim poziomu kosztów i ich racjonalności. I nie chodzi tu tylko za ile kupujemy pasze, ale jak je wykorzystujemy w gospodarstwie i jakie efekty uzyskujemy, czyli np. jaki mamy koszt paszy na kg przyrostu tucznika. 
 
Zróbmy prosty rachunek. Załóżmy, że mamy dwa gospodarstwa, w jednym zużycie paszy na kg przyrostu wynosi 2,7 kg a w drugim 3,1 kg, co przy docelowej wadze tucznika 120 kg oznacza łączny koszt paszy odpowiednio 351,54 PLN i 403,62 PLN (zakładana cena kg paszy wynosi 1,09 PLN). W efekcie uzyskujemy różnicę w kosztach paszy na jednego tucznika na poziomie 52,08 PLN. W skali jednego tucznika to może niewiele, ale przy produkcji 1000 tuczników w roku to ponad 52 tys. PLN.

Aby jednak zarządzać kosztami potrzebujemy odpowiedniej informacji, której w wielu gospodarstwach brakuje. Po drugie poprawa efektywności produkcji bardzo często wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań w procesie produkcji, a to wiąże się z inwestycjami. Dzisiaj nie mamy problemu z dostępem do nowoczesnych technologii, wyzwaniem jest jednak skala produkcji. Wielu z dostępnych rozwiązań nie możemy zastosować, ze względu na zbyt małą skalę produkcji, bo będzie to po prostu nieopłacalne. Według badań Eurostat-u średnia wielkość stada w 2013 r. w Polsce wynosiła 41 szt. , podczas gdy w Niemczech było to 584 szt. w Danii 3.137 szt., a w Holandii 2.200 szt.. Z badań struktury produkcji przeprowadzonych w 2016 r. wynika wzrost średniej liczby zwierząt w stadzie – do ok. 70 szt. – jednak nadal w tym obszarze mamy bardzo dużo do zrobienia. Co istotne, w Polsce również mamy towarowe gospodarstwa producentów trzody, problemem jest jednak fakt, że jest ich bardzo mało. 

Duża skala działalności to nie tylko możliwość efektywnej produkcji, ale także znacznie większe możliwości współpracy z przetwórcami. Oczekiwania przetwórców skupiają się dzisiaj na zapewnieniu surowca w odpowiedniej skali i wysokiej, powtarzalnej jakości.  Duża skala produkcji stawia nas też w znacznie lepszej sytuacji w stosunku do dostawców pasz i innych środków do produkcji rolnej. Zakupy w dużej skali możemy realizować z pominięciem pośredników, mamy też szansę na negocjacje cen.



Tagi:
źródło: