| Autor: mikolaj

Osiemnasty przypadek ASF u świń w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to osiemnaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a piętnaste w roku 2016.

Osiemnasty przypadek ASF u świń w Polsce

ASF w Polsce

ASF stwierdzono na podstawie dodatnich wyników badań otrzymanych dnia 25 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 sztuk świń, położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. W ww. gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, w tym w dniu 25 sierpnia br. dokonano zabicia świń, a  ich zwłoki przekazano w dniu dzisiejszym do utylizacji.

Osiemnaste ognisko ASF stwierdzone zostało w gospodarstwie znajdującym się obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami).


(kliknij, aby powiększyć)Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!