Kategorie
Poznaj produkty
-
2014-08-04
-
Rasa Simentalska wycena genomowa: Zeiger
2020-09-08 -
Przyczepa rolnicza typ TB 10 000
2014-10-17 -
Okna Inwentarskie stałe z szybą 100x40 cm
2012-03-26 -
Zgrabiarka SIP STAR 300|8 ALP
2020-04-04 -
Przyczepa rolnicza ZASŁAW wersja D-55A
2014-12-29
Polsce grożą kary za niewdrożenie norm dotyczących dobrostanu loch i loszek
Jak podaje Bank BGŻ, Polska znajduje się na liście krajów, do których Komisja Europejska zaadresowała niedawno pismo wzywające do pełnego wdrożenia Dyrektywy 2008/120/WE dotyczącej dobrostanu świń. 1 stycznia 2013 r. weszły bowiem w życie nowe normy dotyczące ciężarnych loch i loszek.
Według nowych norm zwierzęta w stadach powyżej 10 sztuk w okresie od czwartego tygodnia ciąży do jednego tygodnia przed wyproszeniem mają być przetrzymywane w grupie.
Niemniej jednak nie wszyscy hodowcy w krajach członkowskich w pełni dostosowali budynki do nowych wymogów, a to z kolei wprowadza nierównowagę konkurencyjną na rynku pod względem kosztowym.
W związku z tym, Komisja Europejska rozważa możliwość otworzenia procedury o naruszenie przepisów (infringement procedure) wobec krajów, które nie wdrożyły Dyrektywy. Dotyczy to 9 państw (w tym Polski), którym KE dała 2 miesiące na wprowadzenie koniecznych zmian. W przeciwnym wypadku zostanie rozpoczęty kolejny etap postępowania, który może doprowadzić do nałożenia kary pieniężnej na władze danego kraju za każdy dzień zwłoki we wprowadzeniu nowych wymogów.
