| Autor: redakcja1

Polski handel zagraniczny wieprzowiną

W 2017 r. zapotrzebowanie zagraniczne, m.in. z krajów UE, USA oraz Kanady stymulowało wzrost eksportu produktów wieprzowych z Polski.

Polski handel zagraniczny wieprzowiną
Z kraju wysłano 765 tys. ton żywca, mięsa, przetworów i tłuszczów wieprzowych w ekwiwalencie tusz, a więc o 9% więcej niż przed rokiem. Zwiększył się wywóz mięsa, przetworów oraz żywca, zmalał z kolei tłuszczów. W sumie przychody z eksportu wieprzowiny wyniosły 1,6 mld EUR i były o 17% wyższe niż w 2016 r.
 
Import w 2017 r. ukształtował się w granicy 893 tys. ton i był o 3% większy niż w 2016 r. Do Polski sprowadzono głównie mięso i żywiec. Do kraju przywieziono 6,8 mln sztuk trzody chlewnej, czyli o 7% więcej niż rok wcześniej. Zakup warchlaków był większy o 6% do 5,7 mln sztuk, a trzody chlewnej hodowlanej – o 24% do 925 tys. sztuk. Wydatki poniesione na przywóz żywca, mięsa, przetworów i tłuszczów wieprzowych wyniosły 1,9 mld EUR i były o 15% wyższe niż przed rokiem. Było to spowodowane większym poziomem cen transakcyjnych wieprzowiny w pierwszym półroczu 2017 r. w porównaniu z tym samym okresem 2016 r.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!