Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Prognoza cen żywca wieprzowego w czerwcu i wrześniu 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak podaje Agencja Rynku Rolnego, krajowe ceny skupu trzody chlewnej w dużej mierze są...

Jak podaje Agencja Rynku Rolnego, krajowe ceny skupu trzody chlewnej w dużej mierze są uzależnione od unijnych cen wieprzowiny i kursu złotego do euro.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według KE w 2014 r. w porównaniu z 2013 r. podaż wieprzowiny w UE minimalnie się zwiększy wzrośnie, co może przełożyć się na spadek unijnych cen wieprzowiny. W Polsce do września 2014 r. ceny tego mięsa również mogą być mniejsze niż przed rokiem.
 
Rosyjskie embargo na import produktów wieprzowych z UE, które zostało wprowadzone 29 stycznia 2014 r., spowodowało spory spadek krajowych cen trzody chlewnej w lutym tego roku. Jak wynika z danych GUS w lutym 2014 r. w Polsce za żywiec wieprzowy średnio można było otrzymać 4,60 zł/kg, a więc o 9% taniej niż w styczniu 2014 r. i o 11% mniej niż w 2013 r. W marcu br. odnotowano wzrost krajowych cen trzody chlewnej, ale nadal były one mniejsze niż przed rokiem.
 
W dniach 24–30.03.2014 r. przeciętna cena zakupu żywca wieprzowego płacona przez zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW ukształtowała się w granicach 4,93 zł/kg7 i była o 17% większa niż w poprzednim miesiącu, ale o 8% mniejsza niż rok wcześniej.
 
Zgodnie z informacją Komisji Europejskiej przeciętna cena trzody chlewnej masy poubojowej schłodzonej klasy E w UE w ostatnim tygodniu marca 2014 r. wyniosła 158,56 EUR/100 kg i była o 4,5% wyższa niż przed miesiącem, ale o 7% niższa niż rok wcześniej.
 
Cena tej klasy trzody chlewnej w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 156,75 EUR/100 kg była większa od średnich cen m.in. w Holandii, Belgii i Danii, ale mniejsza niż np. w Niemczech i na Węgrzech.
 
Prognozy ekspertów ARR przewidują, iż przeciętne ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce w okresie od czerwca do końca bieżącego roku mogą kształtować się następująco:
 • czerwiec: 5,00-5,30 zł/kg
   
 • wrzesień: 5,30-5,70 zł/kg.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl