Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny jaj w Polsce (19.06.2022)
2022-07-01 -
Pomoc finansowa dla producentów świń
2022-07-01
Poznaj produkty
-
Ładowacz czołowy T229
2016-05-09 -
FENDT - szyba boczna zielona
2011-12-13
Rozpoczął się skup trzody chlewnej z obszarów zagrożonych ASF
Na obszarze zagrożonym występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń rozpoczął się skup trzody chlewnej.
W ramach pomocy hodowcom z obszarów Polski północno-wschodniej planuje się zakup ponad 100 tysięcy sztuk trzody chlewnej po cenach zbliżonych do rynkowych.
- To jest ustawa wręcz optymalna. Z jednej strony skupowane są świnie już przerośnięte, z których zbytem hodowcy mieliby spory problem. Z drugiej strony, sposób w jaki gospodarujemy to mięso, wyklucza występowanie w nim wirusa. Przetworzenie odbywa się w około 120 stopniach, co zabija bakterie - uzasadnia w rozmowie z Polskim Radiem prezes Związku Polskie Mięso, Witold Choiński.
Jak do tej pory skup interwencyjny prowadzony jest jedak jedynie przez jeden zakład w Kosowie Lackim, w woj. mazowieckim. Moce przerobowe tej firmy szacuje się na ok. 1200 sztuk trzody chlewnej dziennie. W pierwszej partii trafi tam około 1400 sztuk z powiatu bialskiego.
Przypomnijmy, iż przetworzone produkty wieprzowe są w pełni bezpieczne dla człowieka i w myśl specustawy trafią do instytucji charytatywnych lub wojska.
