| Autor: redakcja1

Bieżąca sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny

Według danych Agra Europe, władze rosyjskie są gotowe do wznowienia importu zwierząt zarodowych, podrobów i tłuszczów z mięsa wieprzowego z sześciu krajów UE. Do tej pory sprzedaż mięsa wieprzowego została wstrzymana w styczniu 2014 r., kiedy to pod pretekstem pojawienia się ognisk ASF na Litwie, Rosja wprowadziła całkowity embargo na przywóz wieprzowiny z UE.

Bieżąca sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny

Sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny

Jak podaje Bank BGŻ, aktualnie zapowiedziane złagodzenie embarga ma na celu zwiększenie dostępności popularnych elementów mięsa wieprzowego na rynku rosyjskim i tym samym walkę z inflacją cen mięsa. W ostatnich miesiącach wyraźna zmiana kanałów wymiany mięsa wieprzowego, a więc zaprzestanie importu z UE, USA, Kanady, Australii, Norwegii i w tym samym czasie wzrost uzależnienia od dostawców z Brazylii, przyczyniło się do znacznego zwiększenia się cen. 

W związku z tym, rządy z Francji i Danii prowadziły rozmowy z odpowiednimi organami w Rosji. Wynikiem tych działań jest zapowiedziane złagodzenie zakazu na omawiane elementy tuszy, jak również zwierzęta zarodowe.

Jednakże prócz zaprzestania przywozu wieprzowiny pod koniec stycznia, w sierpniu 2014 r. władze rosyjskie w odpowiedzi na unijne sankcje, wprowadziły dodatkowo embargo na wiele produktów rolno-spożywczych. 

Jak poinformował Rosselkhoznadzor współpraca handlowa będzie mogła być ponownie nawiązana z wyłonionymi w trakcie planowanych inspekcji zakładami znajdującymi się we Francji, Danii, Niemczech, Holandii, Włoszech oraz na Węgrzech. Ten proces może potrwać nawet pół roku, co pozwoliłoby na wznowienie handlu z wyłonionymi krajami członkowskimi i podmiotami w sierpniu 2015 roku, gdyż jest to okres na który wstępnie nałożone zostało embargo.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: