| Autor: redakcja1

Bieżąca sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny

Według danych Agra Europe, władze rosyjskie są gotowe do wznowienia importu zwierząt zarodowych, podrobów i tłuszczów z mięsa wieprzowego z sześciu krajów UE. Do tej pory sprzedaż mięsa wieprzowego została wstrzymana w styczniu 2014 r., kiedy to pod pretekstem pojawienia się ognisk ASF na Litwie, Rosja wprowadziła całkowity embargo na przywóz wieprzowiny z UE.

Bieżąca sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny

Te działania uderzają w polskich producentów i eksporterów mięsa wieprzowego, którzy nie zostali włączeni do rozmów. Z uwagi na utrzymanie się zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF na terytorium Polski jest bardzo prawdopodobne, że polscy producenci wieprzowiny jeszcze przez dłuższy czas nie będą mieli możliwości rozpoczęcia ponownego wywozu wieprzowiny na rynki pozaunijne, w tym na rynek rosyjski. 


Z drugiej strony, rozpoczęcie sprzedaży niektórych elementów tuszy do Rosji, może przyczynić się stopniowej zwyżki cen żywca na rynku unijnym. Jednakże Polska jest w dużej mierze biorcą cen, a więc ewentualna poprawa sytuacji na rynku UE, może również przełożyć się na nieznaczne odbicie cen wieprzowiny na rynku krajowym. 

Ceny wieprzowiny

Dla producentów żywca aktualna sytuacja na rynku wieprzowiny w kraju i w UE jest szczególnie trudna. W tygodniu 12-18.01.2015 cena żywca na rynku krajowym wyniosła średnio 4,02 zł/kg, co oznacza 19% spadek - o 0,93 zł/kg w obrębie roku. Tak niskiej ceny nie zanotowano na rynku przez ostatnie cztery lata. Jak wskazują analitycy Banku BGŻ, aktualny poziom wynika z systematycznych obniżek odnotywanych na rynku od początku lipca 2014 r., kiedy za kg żywca uzyskiwano średnio 5,57 zł, tj. o 1,55 zł więcej niż obecnie.



Tagi:
źródło: