Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadek eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika ze wstępnych danych MRiRW, w pierwszej połowie 2014 roku sprzedaż tego rodzaju...

Jak wynika ze wstępnych danych MRiRW, w pierwszej połowie 2014 roku sprzedaż tego rodzaju mięsa na rynki zagraniczne była mniejsza o 15% w odniesieniu do analogicznego czasu w 2013 r. i wyniosła 177 tys. t – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Po zniżkach na początku roku, obserwowaliśmy na rynku dynamikę wzrostową sprzedaży zagranicznej, w szczególności w miesiącach marzec-maj. Jednak w czerwcu zanotowano sporą zniżkę eksportu do poziomu 25 tys. t. Tak niski kontyngent notowany był ostatnio w marcu 2014 roku, a więc bezpośrednio po wprowadzeniu ograniczeń w handlu zagranicznym mięsem wieprzowym.
 

Import wieprzowiny
 

W analizowanym czasie wzrósł import wieprzowiny. Podczas pierwszego półrocza do kraju sprowadzono 296 tys. t, czyli o 2% więcej w ujęciu rocznym. W efekcie dalszemu pogorszeniu uległo saldo handlu zagranicznego. W okresie styczeń-czerwiec tego roku ujemne saldo wyniosło 119 tys. t w odniesieniu do 84 tys. t w tym samym czasie w 2013 r.
 

Kierunki eksportu wieprzowiny
 

Analizując kierunki eksportu, warto zauważyć przyrost kontyngentu mięsa sprzedawanego na rynek amerykański. Przez pierwsze sześć miesięcy 2014 roku na ten rynek wyeksportowano 7,5 tys. t mięsa, co oznacza wzrost o 500% w odniesieniu do 2013 r. W strukturze eksportu zwiększał się również udział Hongkongu, gdzie sprzedano 14 tys. t mięsa, tj. o 150% więcej.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl