| Autor: mikolaj

UE zaskarżyła Rosję do WTO

Rosyjski zakaz importu świń, świeżej wieprzowiny oraz niektórych produktów wieprzowych z UE ma rozstrzygnąć Światowa Organizacja Handlu. Unia Europejska złożyła skargę do WTO. Rosja zamknęła swój rynek po wykryciu na granicy Polski i Litwy czterech odosobnionych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zdaniem strony unijnej, środki podjęte przez Moskwę są nieproporcjonalne do zagrożenia i uderzają w europejskich hodowców.

UE zaskarżyła Rosję do WTO

Unia Europejska wszczęła 8 kwietnia br. na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) postępowanie w sprawie rosyjskiego zakazu importu świń, świeżej wieprzowiny i niektórych produktów wieprzowych z UE.

Pod koniec stycznia 2014 r. Rosja zamknęła dla UE swój rynek, na który trafiało blisko 25 proc unijnego eksportu tych produktów. Powodem decyzji było wykrycie czterech odosobnionych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na granicy Polski i Litwy z Białorusią.

Zakaz handlu naraził unijnych hodowców na poważne straty. Dwustronne rozmowy z Moskwą nie dały do tej pory żadnych rezultatów. Nie widząc innej możliwości rozwiązania problemu, Unia Europejska postanowiła odwołać się do procedur rozstrzygania sporów w ramach WTO, składając wniosek o rozpoczęcie formalnych konsultacji z Rosją.

- Wprowadzony przez Rosję ogólny zakaz dotyczący europejskiej wieprzowiny jest wyraźnie nieproporcjonalny i sprzeczny z zasadami WTO. Chodzi o drobny incydent wykrycia kilku zarażonych dzików na granicach z Białorusią, który został niezwłocznie opanowany przez właściwe europejskie organy. Wielotygodniowe rozmowy z naszymi rosyjskimi partnerami nie doprowadziły do żadnych postępów w rozwiązaniu tej kwestii. Europa będzie bronić swoich producentów wieprzowiny, co nie pozostawia nam innego wyboru jak skierowanie tej sprawy do rozstrzygnięcia na forum WTO - powiedział komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht.

Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg powiedział: - Pomimo intensywnych negocjacji nasi rosyjscy partnerzy w dalszym ciągu odrzucają nasz wniosek w sprawie regionalizacji, polegający na umożliwieniu eksportu świń, z wyjątkiem eksportu z obszaru dotkniętego chorobą. Komisja wprowadziła szereg środków, zgodnych z zasadami WTO, służących kontroli wirusa afrykańskiego pomoru świń, który najprawdopodobniej pochodzi właśnie z Rosji. Jednak Rosja w dalszym ciągu stosuje ogólny zakaz dotyczący unijnego eksportu wieprzowiny. Ten nieproporcjonalny zakaz wywiera znaczący wpływ finansowy na europejski przemysł wieprzowy i należy go zakwestionować.

Po przystąpieniu do WTO w 2012 r. Rosja zobowiązała się do zagwarantowania, że wprowadzane przez nią środki ochrony zdrowia i życia zwierząt są oparte na dowodach naukowych i nie ograniczają handlu w stopniu większym niż to konieczne, oraz że są stosowane bez dyskryminacji wobec jej różnych partnerów i producentów krajowych.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!