Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
UE zaskarżyła Rosję do WTO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rosyjski zakaz importu świń, świeżej wieprzowiny oraz niektórych produktów wieprzowych z UE...

Rosyjski zakaz importu świń, świeżej wieprzowiny oraz niektórych produktów wieprzowych z UE ma rozstrzygnąć Światowa Organizacja Handlu. Unia Europejska złożyła skargę do WTO. Rosja zamknęła swój rynek po wykryciu na granicy Polski i Litwy czterech odosobnionych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zdaniem strony unijnej, środki podjęte przez Moskwę są nieproporcjonalne do zagrożenia i uderzają w europejskich hodowców.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Unia Europejska wszczęła 8 kwietnia br. na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) postępowanie w sprawie rosyjskiego zakazu importu świń, świeżej wieprzowiny i niektórych produktów wieprzowych z UE.

Pod koniec stycznia 2014 r. Rosja zamknęła dla UE swój rynek, na który trafiało blisko 25 proc unijnego eksportu tych produktów. Powodem decyzji było wykrycie czterech odosobnionych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na granicy Polski i Litwy z Białorusią.

Zakaz handlu naraził unijnych hodowców na poważne straty. Dwustronne rozmowy z Moskwą nie dały do tej pory żadnych rezultatów. Nie widząc innej możliwości rozwiązania problemu, Unia Europejska postanowiła odwołać się do procedur rozstrzygania sporów w ramach WTO, składając wniosek o rozpoczęcie formalnych konsultacji z Rosją.

- Wprowadzony przez Rosję ogólny zakaz dotyczący europejskiej wieprzowiny jest wyraźnie nieproporcjonalny i sprzeczny z zasadami WTO. Chodzi o drobny incydent wykrycia kilku zarażonych dzików na granicach z Białorusią, który został niezwłocznie opanowany przez właściwe europejskie organy. Wielotygodniowe rozmowy z naszymi rosyjskimi partnerami nie doprowadziły do żadnych postępów w rozwiązaniu tej kwestii. Europa będzie bronić swoich producentów wieprzowiny, co nie pozostawia nam innego wyboru jak skierowanie tej sprawy do rozstrzygnięcia na forum WTO - powiedział komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht.

Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg powiedział: - Pomimo intensywnych negocjacji nasi rosyjscy partnerzy w dalszym ciągu odrzucają nasz wniosek w sprawie regionalizacji, polegający na umożliwieniu eksportu świń, z wyjątkiem eksportu z obszaru dotkniętego chorobą. Komisja wprowadziła szereg środków, zgodnych z zasadami WTO, służących kontroli wirusa afrykańskiego pomoru świń, który najprawdopodobniej pochodzi właśnie z Rosji. Jednak Rosja w dalszym ciągu stosuje ogólny zakaz dotyczący unijnego eksportu wieprzowiny. Ten nieproporcjonalny zakaz wywiera znaczący wpływ finansowy na europejski przemysł wieprzowy i należy go zakwestionować.

Po przystąpieniu do WTO w 2012 r. Rosja zobowiązała się do zagwarantowania, że wprowadzane przez nią środki ochrony zdrowia i życia zwierząt są oparte na dowodach naukowych i nie ograniczają handlu w stopniu większym niż to konieczne, oraz że są stosowane bez dyskryminacji wobec jej różnych partnerów i producentów krajowych.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1
2014-04-11 09:01:05, napisał: Jaskier

I dobrze, bo to jest krzywdzące tylko dla nas tak naprawdę, tylko my i litwa cierpimy na to, a reszta krajów ma to gdzieś.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl