| Autor: mikolaj

UE zaskarżyła Rosję do WTO

Rosyjski zakaz importu świń, świeżej wieprzowiny oraz niektórych produktów wieprzowych z UE ma rozstrzygnąć Światowa Organizacja Handlu. Unia Europejska złożyła skargę do WTO. Rosja zamknęła swój rynek po wykryciu na granicy Polski i Litwy czterech odosobnionych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zdaniem strony unijnej, środki podjęte przez Moskwę są nieproporcjonalne do zagrożenia i uderzają w europejskich hodowców.

UE zaskarżyła Rosję do WTO

Rosja przyjmuje jednak na przykład import z Białorusi, a do niedawna także z Ukrainy, pomimo zgłaszanych przypadków afrykańskiego pomoru świń w tych krajach. Pomimo wielu ognisk choroby wykrytych na własnym terytorium Rosja nie zamknęła też całego swojego rynku dla wszystkich produktów krajowych. W związku z tym wydaje się, że, wydając zakaz importu z regionów UE niedotkniętych chorobą, Rosja stosuje podwójne standardy, traktując produkty pochodzące z UE w inny sposób niż produkty pochodzące od innych partnerów handlowych oraz niż produkty wytworzone w kraju.


Składając wniosek o rozpoczęcie konsultacji, UE formalnie wszczyna spór w ramach WTO. W ramach konsultacji UE i Rosja mają możliwość omówienia sprawy i wypracowania zadowalającego rozwiązania bez potrzeby uciekania się do sporu sądowego. Jeżeli konsultacje nie doprowadzą do osiągnięcia zadowalającego rozwiązania w ciągu 60 dni, UE może zwrócić się do WTO o powołanie zespołu orzekającego w celu stwierdzenia, czy podjęte przez Rosję środki są zgodne z prawem.

Fakty i liczby dotyczące wymiany handlowej

W 2013 r. unijny eksport wieprzowiny do Rosji osiągnął wartość 1,4 mld EUR, czyli około 25 proc. całego eksportu UE. Zakaz ten ma poważny wpływ na unijny przemysł wieprzowy, pociągając za sobą spadek cen i nadmierną podaż wieprzowiny na unijnym rynku. Rosja jest trzecim najważniejszym partnerem handlowym Unii, która jest z kolei dla Rosji największym rynkiem eksportowym. W 2013 r. wartość unijnego eksportu do Rosji wyniosła 123 mld EUR, natomiast wartość importu — 232 mld euro. Wprawdzie rosyjski eksport do UE stanowią głównie surowce (80 proc.), to eksport z UE do Rosji obejmuje głównie pojazdy, leki, maszyny i sprzęt wykorzystywany w transporcie, a także produkty rolne.

Afrykański pomór świń

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest śmiertelną chorobą zakaźną świń, która nie jest groźna dla ludzi ani innych zwierząt. Szczep wirusa wykryty u czterech dzików odpowiada szczepowi wirusa występującego w Rosji. Wprowadzony przez Rosję zakaz importu obejmujący obszary UE niedotknięte chorobą pozostaje w wyraźnej sprzeczności z sytuacją na rosyjskim rynku krajowym. Od 2007 r. Rosja zgłosiła około 600 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików oraz niemal 400 ognisk tej choroby w gospodarstwach w kraju. W tym kontekście nie ulega wątpliwości, że choroba rozprzestrzeniła się z Rosji na Białoruś, a z Białorusi do UE. UE wzywa Rosję do niezwłocznego zwiększenia krajowych wysiłków mających na celu zwalczanie i kontrolę afrykańskiego pomoru świń oraz do zniesienia nieuzasadnionego zakazu handlu w odniesieniu do obszarów UE niedotkniętych chorobą.



Tagi:
źródło: