| Autor: redakcja1

Unijny eksport wieprzowiny do Chin przekroczył 0,5 mln ton

W 2015 r. wywóz mięsa wieprzowego poza Unię Europejską wzrósł w odniesieniu do 2014 r. o 11,4 proc. wynosząc 1,74 mln ton. W największym stopniu za zwyżkę odpowiedzialne było silne zwiększenie dostaw na rynek Chin - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Unijny eksport wieprzowiny do Chin przekroczył 0,5 mln ton

Eksport wieprzowiny z UE

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2015 r. eksport z UE na rynek Chin wyniósł 531 tys. t i był o 82 proc. - 240 tys. t większy niż przed rokiem. Jednocześnie największą obniżką charakteryzował się unijny wywóz wieprzowiny do Hongkongu o 43,2 tys. t oraz Japonii o 24,8 tys. t. Znacząco, bo aż o 56 proc. Zwiększyły się wysyłki do Tajwanu kształtując się w granicy 40,7 tys. t.

W dużym stopniu za wzrost unijnego eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego odpowiedzialna była Hiszpania. Sprzedaż na rynki pozaunijne z tego kraju zwiększyła się o 30 proc. do 362 tys. t. Wywóz z Hiszpanii do Chin wzrósł aż o 72 proc. do 128,5 tys. t. Kraj ten tym samym stał się największym unijnym dostawcą mięsa wieprzowego na rynki poza UE, wyprzedzając pierwsze do tej pory Niemcy. Niemiecki eksport w 2015 r. także zwiększył się silnie, bo o 22,7 proc. do 35,5 tys. t. Wywóz z Danii - trzeciego, pod kątem kontyngentu, dostawcy wieprzowiny z UE, nie zmienił się istotnie i wyniósł 32 tys. t w odniesieniu do 31 tys. t przed rokiem. Relatywnie silną zwyżką charakteryzował się wywóz holenderski, który wyniósł 19 tys. t i był o 22,1 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Niemniej jednak, Polska była jedynym krajem z czołówki unijnych dostawców, który zmniejszył wywóz mięsa wieprzowego poza Unię Europejską w 2015 r.

Jak wynika z danych statystyki unijnej, Polska wysłała poza granice UE-28 ok. 70 tys. t produktów o kodzie CN 0203, a więc o 30 proc. mniej niż przed rokiem. Spadek spowodowany był niższymi dostawami zarówno do Chin, jak i Hongkongu. O ile w przypadku Hongkongu obniżka dostaw była charakterystyczna dla większości krajów UE, to już w przypadku Chin zmniejszenie dostaw z Polski kompensowane było wysyłką z Niemiec czy Hiszpanii. Warto zaznaczyć, że w przypadku Polski eksport tych produktów poza UE był aż o 68 proc. mniejszy niż przed dwoma laty, co wynikało z ograniczeń w handlu wywołanymi ASF, w tym oprócz Chin, mniejszym eksportem do Rosji i Białorusi.

Wewnątrzunijny wywóz mięsa wieprzowego w porównywalnym okresie wyniósł natomiast 5,7 mln t i był o 3,5 proc. większy niż przed rokiem. Czołowym unijnym dostawcą wieprzowiny na rynek wewnętrzny pozostała Hiszpania. W 2015 r. zwiększyła ona dostawy na rynek pozostałych krajów UE o 15 proc. do 892 tys. t, umacniając się na pozycji lidera w wywozie do pozostałych krajów UE.

W przypadku Polski, spadek wywozu poza granice UE kompensowany był zwiększeniem się sprzedaży na rynek wewnętrzny Unii. W 2015 r. kontyngent eksportu wieprzowiny do pozostałych krajów UE wzrósł o 18,4 proc. do 334 tys. t, co było największą dynamiką wśród znaczących eksporterów w UE.Tagi:
źródło: