| Autor: redakcja1

Chiny: Wysokie ceny krajowej wieprzowiny stymulują import

Notowania wieprzowiny na rynku chińskim pozostają wysokie, nie słabnie też popyt na sprowadzane mięso. W obrębie poprzednich kilku miesięcy ceny hurtowe mięsa wieprzowego w Chinach wynosiły 25 CNY/kg - 3,4 EUR/kg, a w ostatnich tygodniach dalej rosły - podaje FAMMU/FAPA.

Chiny: Wysokie ceny krajowej wieprzowiny stymulują import

Ceny wieprzowiny

Ceny żywca opiewały na 2,5 EUR/kg. Notowania są aktualnie prawie o połowę większe niż przed rokiem, gdy wynosiły 17 CNY/kg - 2,3 EUR/kg. Pomimo zwyżki cen, liczebność loch nadal maleje, gdyż wielu hodowców zaprzestało produkcji. zmniejszenie chińskiego pogłowia trzody chlewnej w ostatnich 2 latach było jednym z największych w historii kraju.
 
Sytuacja na rynku chińskim oznacza utrzymanie się wysokiego popytu na import mięsa
. W obrębie pierwszych dwóch miesięcy br. dostawy zza granicy zwiększyły się o 75% w porównaniu z tym samym czasie 2015 r. Przywóz z UE został podwojony, a ceny jednostkowe w imporcie wyrażone w euro są o 1% wyższe niż przed rokiem i wynoszą 1,72 EUR/kg. Jest to zachętą dla unijnych dostawców, którzy lokują na rynku chińskim coraz większe ilości wieprzowiny.

Import wieprzowiny z UE

W 2015 r. wywóz mięsa i produktów wieprzowych z UE do Chin wyniósł ponad 1 mln ton i był o 54% większy niż w 2914 r. W strukturze towarowej wywozu dominowały podroby i mrożona wieprzowina. W styczniu br. unijne wysyłki wzrosły o 77% w ujęciu roku do 115,3 tys. ton, w tym 58 tys. ton podrobów i 52 tys. ton mięsa mrożonego.Tagi:
źródło: