Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ponad 2-prcentowy wzrost eksportu wieprzowiny z UE (I-II 2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w styczniu i lutym br. Unia Europejska wyeksportowała...

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w styczniu i lutym br. Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich 447,4 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, a więc o 2,4% więcej niż przed rokiem – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport wieprzowiny z UE

W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mrożone mięso - 207,5 tys. ton oraz podroby i tłuszcze - 195,6 tys. ton, których wysłano odpowiednio o 13% więcej i 1% mniej niż w pierwszych dwóch miesiącach 2014 r. Największą zniżkę wywozu odnotowano wobec świeżego mięsa o 24% do 12 tys. ton i żywca o 34% do 2,9 tys. ton.

 

Największymi importerami mięsa i produktów wieprzowych z UE były kraje azjatyckie , tj. Chiny, Korea Płd., Japonia, Hongkong i Filipiny. W sprzedaży do Chin i Hongkongu dominowały podroby wieprzowe, których sprzedano odpowiednio o 19% więcej i 40% mniej niż przed rokiem. Chiny zakupiły ponad połowę unijnego eksportu podrobów wieprzowych. Wysoki popyt ze strony tego państwa miał wpływ na rosnącą cenę jednostkową podrobów w unijnym wywozie.

 

W wysyłkach na rynek japoński i koreański przeważało mięso mrożone. Większy o dwie trzecie wzrost eksportu wieprzowiny do Korei Płd. wynika ze spadku krajowej produkcji z uwagi na epidemię pryszczycy. Blisko o połowę więcej niż przed rokiem wieprzowiny zakupiły także na rynku unijnym Amerykanie ze względu na niedostateczną podaż z produkcji wewnętrznej po zeszłorocznej epidemicznej biegunce świń (PED). Japonia obniżyła z kolei zakupy z powodu odbudowy krajowej produkcji. Wzrasta również znaczenie Australii wśród importerów unijnego mięsa, która w obrębie roku podwoiła import.

 

Rosja sprowadziła w styczniu i lutym br. jedynie 3,4 tys. ton produktów wieprzowych z UE w postaci słoniny, podrobów i przetworów w stosunku do 43 tys. ton w tym samym czasie 2014 r. Rosyjski przywóz mięsa i żywca wieprzowego z UE był zerowy. Wynikało to z zakazu importu wieprzowiny wprowadzonym przez Rosję pod koniec stycznia 2014 r. ze względu na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce i na Litwie. W sierpniu 2014 r. embargo zostało rozszerzone na mięso z całej UE.

 

Największy wolumen mięsa i produktów wieprzowych wysłały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. Z grona ważniejszych eksporterów, najsilniejsze zniżki wywozu dotyczyły Polski, Włoch i Francji. Wzrosły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania.

 

W styczniu i lutym br. państwa UE zakupiły w krajach trzecich 6 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, a zatem o 2,3% więcej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów przeważały podroby i tłuszcze - 4,5 tys. ton. Najważniejszym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, gdzie przywóz z tego kraju zwiększył się o 8% w obrębie roku do 3,4 tys. ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl