| Autor: mikolaj

Autoryzacja ziemniaka GMO Amflora cofnięta przez Trybunał Sprawiedliwości

W dniu 13 grudnia 2013 r. Trybunał Sprawiedliwości (w Luksemburgu) anulował decyzję Komisji z marca 2010 roku o wprowadzeniu do uprawy i sprzedaży ziemniaka przemysłowego GMO Amflora firmy BASF - informuje FAMMU/FAPA. Decyzja o jego autoryzacji zakładała surowe zasady zapobiegania pozostawania ziemniaków na polach.

Autoryzacja ziemniaka GMO Amflora cofnięta przez Trybunał Sprawiedliwości
Decyzja sądu uzasadniona błędami proceduralnymi ma charakter akademicki ponieważ firma BASF wycofała w 2012 roku tę odmianę (wcześniej uprawianą na małą skalę w celach hodowlanych w Niemczech oraz Szwecji).

Jednak sprawa może być precedensowa dla przyszłej autoryzacji innej uprawy GMO jak np. kukurydza 1507. Jakkolwiek EFSA dała tej odmianie zielone światło dla autoryzacji, to jednak wzrosły obawy o jej wpływ na środowisko.

Komisja Europejską była oskarżana o lekceważenie poważnych naukowych zastrzeżeń dotyczących wprowadzenia tej odmiany środowiska naturalnego, jak i głosu Europejczyków, którzy w zdecydowanej większości sprzeciwiają się uprawom GMO.

Sprawę dot. ziemniaka skrobiowego Amflora wniosły do sądu Węgry wspierane przez Francję, Luksemburg, Austria i Polskę. Komisja bada teraz potencjalne konsekwencje  werdyktu. Organizacje NGO naciskają na Komisję, aby zrezygnowała z jej autoryzacj, aby w ten sposób nie zaszkodzić środowisku naturalnemu - podaje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!