| Autor: redakcja1

Zbiory ziemniaków w Polsce w 2015 r. wyniosły 6,2 mln ton

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentował przedwynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 roku na podstawie, którego tegoroczne zbiory ziemniaków w Polsce oszacowano na 6,2 mln ton.

Zbiory ziemniaków w Polsce w 2015 r. wyniosły 6,2 mln ton

Zbiory ziemniaków w Polsce

Jak wskazuje GUS, warunki termiczno–wilgotnościowe w okresie wegetacji ziemniaków były na ogół niezbyt sprzyjające, a jednocześnie bardzo mocno zróżnicowane regionalnie. Narastający deficyt opadów, jak i również nierównomierny ich rozkład, lokalnie niekorzystnie wpływał na zawiązywanie bulw oraz na plonowanie. Opady deszczu w I połowie lipca minimalnie poprawiły sytuację na plantacjach ziemniaków, jednak już bardzo wysokie temperatury w II połowie lipca i w sierpniu przy niemal zupełnym braku opadów na przeważającym obszarze kraju, spowodowały straty na plantacjach ziemniaków, w tym głównie odmian późniejszych, a najbardziej skrobiowych.

 

Na podstawie szacunku przedwynikowego prognozuje się, że plony ziemniaków w tym roku będą niższe od zeszłorocznych o 84 dt/ha, a więc o 30,1%.

Zbiory ziemniaków oceniono na 6,2 mln ton, a zatem jest to o 19% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!