| Autor: redakcja1

Spory wzrost obszaru upraw ziemniaków

Z powodu wysokich cen w sezonie 2018/2019 w większości krajów Europy Zachodniej doszło do sporego zwiększenia się obszaru uprawy ziemniaków, która w UE-5, tj. Niemcy, Belgia, Francja, Holandia i Wielka Brytania, w 2019 r. wyniosła 862 tys. ha i była wyższa względem roku wcześniejszego o 5,1%.

Spory wzrost obszaru upraw ziemniaków
Czynnikiem zwiększającym powierzchnię uprawy ziemniaków w tych krajach jest stopniowo rosnący popyt na ziemniaki z przeznaczeniem do przetwórstwa spożywczego na frytki i chipsy, stymulowany wysoką dynamiką produkcji i wywozu przetworów ziemniaczanych.
 
Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej największą zwyżkę powierzchni uprawy miała miejsce na Słowacji o 6%, Rumunii o 4,4% i w Polsce o 2%. W pozostałych krajach regionu była stabilizacja areału obsadzonego tymi warzywami, w miarę minimalny jego spadek. W skali całej UE- 8 areał uprawy ziemniaków łącznie w 2019 r. ocenia się na 1,75 mln ha, a więc o 2,4% powyżej poziomu z roku wcześniejszego.
 
Warunki agrometeorologiczne podczas wegetacji w 2019 r. były wyjątkowo niekorzystne, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Nieco lepsza była sytuacja pogodowa w Europie Zachodniej, gdzie wprawdzie plony sporo się zwiększyły w porównaniu z bardzo niesprzyjającym 2018 r., ale w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat ich poziom, ale z wykluczeniem Francji był od kilku do kilkunastu procent mniejszy.
 
Zbiory ziemniaków w sumie w UE-28 wzrosły z 52,0 w 2018 r. do 56,9 mln ton w 2019 r., czyli o 9%, przy czym zwyżka ta wynikała z większych zbiorów w Niemczech i Wielkiej Brytanii - po 1,5 mln ton, w Holandii o 1,1 mln ton oraz w Belgii o 1 mln ton.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!