| Autor: redakcja1

Większe zbiory ziemniaków

Zbiory ziemniaków wraz z produkcją w ogrodach przydomowych ocenia się na 8,8 mln t, tj. o 39% więcej od zbiorów uzyskanych w roku 2015.

Większe zbiory ziemniaków

Zbiory ziemniaków w Polsce


Występujące w drugiej połowie czerwca i w lipcu opady deszczu znacznie poprawiły stan plantacji ziemniaków, zwłaszcza odmian późniejszych i później posadzonych. Warunki pogodowe w lipcu i sierpniu zbliżone do optymalnych, były bardzo sprzyjające dla plonowania tego gatunku. Wysokie temperatury powietrza oraz dobre uwilgotnienie gleby sprzyjały zawiązywaniu bulw oraz intensywnemu wzrostowi.
 
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, nieznaczne były uszkodzenia plantacji przez zarazę ziemniaka. Wykopki ziemniaków rozpoczęto w sierpniu, a kończono przeważnie w drugiej dekadzie października. Pomimo występowania regionalnie zróżnicowanych warunków pogodowych w okresie wegetacji ziemniaków, oceny rzeczoznawców terenowych i centralnych GUS wykazały, że plonowanie tego gatunku jest rekordowo wysokie.
 
Na podstawie wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych areał uprawy ziemniaków szacuje się na ponad 0,3 mln ha. Ocenia się, że plony ziemniaków w 2016 roku wyniosą 286 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o 76 dt/ha – 36%. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 8,8 mln t – 39% więcej od zbiorów ubiegłorocznych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!