| Autor: redakcja11

Większe o 31% zbiory ziemniaków w Polsce

Jak wskazuje  Główny Urząd Statystyczny, warunki wegetacji od posadzenia do połowy czerwca były niezbyt korzystne dla uprawy ziemniaków.

Większe o 31% zbiory ziemniaków w Polsce

Zbiory ziemniaków w Polsce

 

Występujące w drugiej połowie czerwca i w lipcu opady deszczu istotnie poprawiły stan plantacji ziemniaków, szczególnie odmian późniejszych i później posadzonych. Ze względu na nierównomierny rozkład opadów, różny poziom agrotechniki i warunki glebowe stan plantacji jest zróżnicowany regionalnie.

 

Prognozuje się, że w bieżącym roku nastąpił w kraju niewielki wzrost powierzchni uprawy ziemniaków, głównie z powodu zwiększonego zapotrzebowania surowcowego przemysłu skrobiowego oraz korzystnej koniunktury na rynku ziemniaków jadalnych w zeszłym sezonie wysokie ceny za ziemniaki jadalne.

 

Na podstawie wstępnych szacunków struktury gospodarstw rolnych powierzchnię uprawy ziemniaków ocenia się na ponad 0,3 mln ha. Rokuje się, że plony ziemniaków w 2016 roku wyniosą 259 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o ok. 49 dt/ha, czyli o 23%.

 

Zbiory ziemniaków prognozuje się na ok. 8,3 mln t, a zatem jest to więcej o 31% od zbiorów w 2015 r. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!