| Autor: redakcja1

Większy obszar upraw ziemniaków

Areał uprawy ziemniaków w 2019 r. był minimalnie wyższy niż przed rokiem o 4,1% i wyniósł 302 tys. ha.

Większy obszar upraw ziemniaków
Przy wyższym obszarze i wydajności z ha, a więc plonach ocenionych na 214 dt/ha, tj. mniejszych niż w 2018 r. o 37 dt/ha – o 14,7%, zbiory ziemniaków wyniosły 6,6 mln t i były niższe o 11,4%. Ograniczenie możliwości plonotwórczych ziemniaków było spowodowane wysokimi temperaturami powietrza z bardzo wysokim deficytem opadów, jak i również nierównomiernym ich rozkładem.
 
W warunkach zmniejszonej podaży, ceny ziemniaków były większe niż w poprzednim roku w skupie o 37%, a na targowiskach za ziemniaki jadalne płacono prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem.
 
Wysoka temperatura powietrza w czerwcu oraz spory deficyt opadów przypadały na okres wiązania bulw i początkowego wzrostu masy ziemniaków, a więc największego zapotrzebowania roślin ziemniaka na wodę i mocno ograniczyły ich potencjał plonotwórczy. Wykopki ziemniaków rozpoczęto w sierpniu, a zakończono w drugiej dekadzie października. Jakość bulw ziemniaków ze zbiorów 2019 r. była niska z dużym udziałem bulw drobnych i zdeformowanych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!