| Autor: redakcja1

Wysoki poziom cen ziemniaków

Ceny ziemniaków do przetwórstwa spożywczego w kontraktach terminowych na kwiecień 2017 r. od miesiąca utrzymują się powyżej 250 euro/t i są o ponad 50% większe niż w roku poprzednim.

Wysoki poziom cen ziemniaków
Ceny ziemniaków
 
Ostatnie tygodnie przyniosły minimalną zwyżkę cen ziemniaków na polskich rynkach hurtowych. W tzw. dużym hurcie, w końcu listopada za ziemniaki pakowane w 15 kg worki w województwie łódzkim płacono od 0,20 do 0,30 zł/kg, bulwy bardzo dobrej jakości z przeznaczeniem na wysyłkę były nieco droższe Trochę wyższe ceny były na Kujawach i w Wielkopolsce - 0,26-0,35 zł/kg.
 
Poziom cen ziemniaków na rynkach hurtowych w ostatnim tygodniu listopada wyniósł 0,48 zł/kg względem 0,73 zł/kg w porównywalnym okresie 2015 r. Krajowe ziemniaki w Broniszach osiągały cenę 0,32-0,70 zł/kg, w Rzeszowie 0,46-0,50 zł/kg, w Poznaniu i Lublinie 0,40-0,60 zł/kg, w Łodzi 0,33-0,73 zł/kg, a w Kaliszu 0,33-0,40 zł/kg.
 
Jak zauważa Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, mimo niskich cen wśród producentów ziemniaków i handlowców panuje umiarkowany optymizm. Z powodu spadku zbiorów na unijnym rynku mogą wystąpić niedobory dobrej jakości ziemniaków, przede wszystkim w drugiej połowie sezonu, głównie z przeznaczeniem do przetwórstwa spożywczego.
 
Na polskim rynku są znaczące nadwyżki ziemniaków. Jednak z uwagi na obostrzenia fitosanitarne oraz sceptyczne nastawienie zachodnioeuropejskich importerów, przypuszczalnie w minimalnym stopniu ziemniaki z Polski wypełnią niedobory w Europie Zachodniej. Wprawdzie przewiduje się kilkukrotny wzrost eksportu ziemniaków z Polski do 60-70 tys. ton, co w minimalnym stopniu wpłynie na sytuację rynkową w UE, ale może korzystnie oddziaływać na wzrost cen na polskim rynku.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!