| Autor: redakcja1

Wysokie ceny ziemniaków na zachodnioeuropejskich rynkach

Na zachodnioeuropejskich rynkach, z powodu dużych niedoborów ziemniaków, ceny utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie przez cały sezon 2016/2017.

Wysokie ceny ziemniaków na zachodnioeuropejskich rynkach
Z powodu niskiej podaży oraz cen przekraczających 250 euro/t w ostatnim okresie zawiera się relatywnie niewiele transakcji i dotyczą one tylko mniejszych przetwórców i handlowców.
 
Odpowiedzią rolników na wysokie ceny jest wzrost areału uprawy ziemniaków pod zbiory w 2017 r. Jak wynika z ostatnich doniesień World Potato Markets obszar uprawy ziemniaków konsumpcyjnych w Belgii jest o ponad 6% wyższa niż w 2016 r. i wynosi 94,7 tys. ha. Plony są szacowane na poziomie 520 dt/ha wobec 453 dt/ha roku poprzednim, a zbiory 4,91 mln ton względem 4,05 mln ton w 2016 r., co będzie stanowić zwyżkę o 21,7%.
 
Średni poziom cen ziemniaków do przetwórstwa w obrocie wolnorynkowym na rynku belgijskim w sezonie 2016/2017 oceniany jest na 222 euro/t w stosunku do 122 euro/t w sezonie poprzednim i zaledwie 25 euro/t w sezonie 2014/2015.
 
Ziemniaki z nowych zbiorów do przetwórstwa spożywczego w Belgii i Holandii trafiają zazwyczaj już w drugiej dekadzie lipca. W tym sezonie, z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w okresie wegetacji, tj. najpierw niskie temperatury i opóźnione sadzenie, a aktualnie bardzo wysokie temperatury i brak opadów dotrzymanie tego terminu może być problematyczne. To natomiast powoduje, że ceny ziemniaków wysokiej jakości do przetwórstwa na frytki i chipsy w końcu sezonu mogą osiągnąć nawet 300 euro/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!