| Autor: redakcja1

20.04.2012-Zboża-Po serii spadków przyszedł czas na wzrosty

Po serii sesji spadkowych, czwartek przyniósł pokaźne wzrosty kontraktów futures na zboża za oceanem.

20.04.2012-Zboża-Po serii spadków przyszedł czas na wzrosty
Najsilniej zyskiwała wczoraj kukurydza na CBoT. Kontrakt majowy poszybował w górę o ponad 3%, po tym jak po raz trzeci w tym roku nie przebił w dół silnego wsparcia w okolicy 6usd/buszel. Wydaje się, że podczas gdy brakuje jakichś spektakularnych wydarzeń, to analiza techniczna podpowiada inwestorom, w którą stronę będą podążać ceny kontraktów.
 
Notowania amerykańskiej kukurydzy po silnych spadkach z sierpnia i września ubiegłego roku od wielu już miesięcy pozostają w szerokim trendzie bocznym. Kontrakt najbliższy w przedziale 6 – 6,8 usd/buszel (235-270usd/t). Podobnie wyglądają notowania pszenicy w Chicago. Majowy kontrakt po silnych przecenach po ubiegłorocznych żniwach, w tym roku podobnie jak kukurydza porusza się w kanale bocznym między 6 i 7 usd/buszel (220-257usd/t).

 
Inaczej wygląda sytuacja na Matif, tutaj notowania kukurydzy systematycznie rosną od grudnia ubiegłego roku. Kontrakt czerwcowy zmienił swoją wartość w tym czasie o ok 35 euro, czyli blisko 20% i aktualnie znajduje się w pobliżu swoich wielomiesięcznych maksimów. Jeszcze silniej w analogicznym okresie (od grudnia 2011) zyskiwała na wartości pszenica. Majowy kontrakt, który na początku grudnia kosztował ok. 175 euro/t dziś notowany jest na poziomie blisko 220 euro/t czyli ok 25% wyżej. Przeliczając notowania pszenicy i kukurydzy na złote cena pszenicy na Matif z dostawą w maju osiągnęła poziom 910 zł/t i jest niższa od aktualnych cen w kraju, kukurydza z dostawą w czerwcu kosztuje nieco ponad 900 zł/t, czyli podobnie ja na naszym krajowym rynku.
 
Notowania z czwartku (19-04-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. W czwartek majowa kukurydza, po czterech sesjach spadkowych, poszybowała mocno w górę. Wspomniany kontrakt podrożał wczoraj aż o 3,2%, a na zamknięciu sesji trzeba było za niego zapłacić 244,5 USD/tonę.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły wczorajszą sesję na poziomie o blisko 2,3% wyższym od środowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić 229,6 dolarów/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. Czerwcowy kontrakt zatrzymał się na niezmienionym poziomie po raz trzeci z rzędu, wobec czego tona tego towaru kosztowała na czwartkowym zamknięciu w dalszym ciągu 214,75 euro.

Pszenica. Pszenica w majowym kontrakcie zyskała wczoraj 0,9% (2 euro/t), dochodząc do poziomu 216,75 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 9:40 (piątek - 20.04.2012):

Poziomy dzisiejszych notowań są bardzo zbliżone do poziomów z czwartku rano.


 
EUR/PLN = 4,18 wobec 4,18 w czwartek rano;
USD/PLN = 3,18 wobec 3,18 w czwartek rano;
CHF/PLN = 3,48 wobec 3,48 w czwartek rano.

Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!