| Autor: redakcja2

Ceny zbóż na giełdach światowych– 13.12.2011

Początek tygodnia na terminowym rynku zbóż przebiegał w bardzo spokojnych nastrojach.

Ceny zbóż na giełdach światowych– 13.12.2011
Niezadowolenie inwestorów z rozstrzygnięć szczytu UE przełożyło się wczoraj na osłabienie kursu euro wobec dolara i spore przeceny surowców, wyjątkowo nie miało jednak żadnego odzwierciedlenia w ruchach cen towarów rolnych. Zboża za oceanem, na ogół wrażliwe na zawirowania gospodarcze i ogólnie panujące nastroje, tym razem nie podążyły za niepokojącymi wiadomościami napływającymi z rynku finansowego, dotyczącymi tempa działania europejskich polityków w sprawie kryzysu zadłużenia.

Mimo znacznego umocnienia się dolara amerykańskiego, kukurydza notowana na CBOT zakończyła wczorajszy dzień na poziomie z piątku, podczas gdy pszenica w niewielkim stopniu zyskała na wartości. Minimalne obniżki notowań rzędu 0,1% dało się natomiast zauważyć na paryskim parkiecie.


Notowania z poniedziałku (12-12-2011):


Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Podczas poniedziałkowej sesji kontrakt grudniowy zatrzymał się na poziomie z piątku, wobec czego na koniec dnia za towar trzeba było zapłacić w dalszym ciągu 230,5 usd/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania zyskały na wartości niespełna 0,4% (0,7 usd), doprowadzając cenę ziarna do poziomu 211,54 dolarów/tonę.

Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza
. Styczniowy kontrakt na pierwszej w tygodniu sesji zanotował minimalny spadek (0,1%). Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 184,5 euro, czyli 0,25 euro mniej niż na piątkowym zamknięciu.

Pszenica
. Kontrakt na pszenicę z terminem dostawy w styczniu, podobnie jak w przypadku kukurydzy, zakończył wczorajszy dzień na 0,1% minusie. Za towar ten trzeba było zapłacić 179,25 euro/tonę.


Notowania złotego z godziny 9:40 (wtorek 13.12.2011):


EUR/PLN = 4,53 wobec 4,52 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,44 wobec 3,40 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,67 wobec 3,66 w poniedziałek rano.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!