| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych –19.04.2012

Już czwarty dzień z rzędu na amerykańskim rynku zbóż obserwujemy spadki cen.

Ceny zbóż na giełdach światowych –19.04.2012
Podczas środowej sesji na giełdzie w Chicago szczególnie mocno straciła na wartości kukurydza. Majowy kontrakt na ten towar potaniał wczoraj na CBOT aż o 2,4%, a od piątku 5,7%. Nieco łagodniejsze obniżki notuje w tym czasie amerykańska pszenica z dostawą w maju – wczoraj ok. 0,8%, od piątku 4,5%.
 
Spadkowych tendencji w Europie w ostatnich dniach nie widać. Bardzo stabilnie zachowują się ceny kukurydzy – najbliższy kontrakt od piątku minimalnie stracił na wartości, a paryska pszenica od poniedziałku pogłębia wzrosty. Majowy kontrakt podrożał wczoraj 1,4%, zrównując się tym samym z ceną czerwcowej kukurydzy. Oba kontrakty znajdują się obecnie na poziomie 214,75 euro.
 
Bieżące obniżki cen zbóż za oceanem kształtowane są pod wpływem warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych. Deszcze obecnie tam obserwowane z korzyścią oddziałują na kondycję amerykańskiej pszenicy ozimej oraz zasiewów kukurydzy. Należy także nie zapominać, że prognozy zbiorów zbóż w USA sezonie 2012/2013 są bardzo dobre. Produkcja tamtejszej pszenicy i jej zapasy w porównaniu z poprzednim sezonem zapowiadane są na poziomach sporo wyższych od ubiegłorocznych, a prognozowany areał upraw kukurydzy w Stanach ma być najwyższy od kilku dekad (co również powinno mieć przełożenie na wyższe zbiory).
 
Nie bez znaczenia wydają się również czynniki makroekonomiczne, tj. obawy o wzrost gospodarczy na świecie. Dane z dużych gospodarek wciąż budzą niepokój. Ostatnie odczyty z Chin rozczarowały inwestorów, a jak wiadomo, gospodarka Państwa Środka uznawana jest powszechnie za jeden z najważniejszych czynników determinujących popyt na surowce.
 
Notowania ze środy (18-04-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. W środę majowa kukurydza trzeci raz z rzędu traciła na wartości. Wspomniany kontrakt potaniał wczoraj aż o 2,4%, a na zamknięciu sesji trzeba było za niego zapłacić 236,9 USD/tonę.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły wczorajszą sesję na poziomie o blisko 0,8% niższym od wtorkowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić 224,5 dolarów/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. Czerwcowy kontrakt zatrzymał się na niezmienionym poziomie, wobec czego tona tego towaru kosztowała na środowym zamknięciu w dalszym ciągu 214,75 euro.

Pszenica. Pszenica w majowym kontrakcie zyskała wczoraj 1,4% (3 euro/t), dochodząc do poziomu 214,75 euro/t.


 
 
Notowania złotego z godziny 11:00 (czwartek - 19.04.2012):

EUR/PLN = 4,18 wobec 4,17 w środę rano;
USD/PLN = 3,18 wobec 3,18 w środę rano;
CHF/PLN = 3,48 wobec 3,47 w środę rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!