Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Wzrosty na Matif, rzepak najdroższy od roku (23.04.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Amerykańskie kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję rosły w czwartek w pierwszych godzinach...

Amerykańskie kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję rosły w czwartek w pierwszych godzinach handlu, ciągnąc za sobą w górę ich unijne odpowiedniki.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Zamknięcie na Matif przypadło w okolicy dziennych maksimów na CBoT, stąd kukurydza, pszenica i rzepak zamknęły sesję w Paryżu na 0,3-0,9% plusach. Wystarczyło to, by unijny rzepak (seria najbliższa) ustanowił swoje nowe roczne maksimum na poziomie 378,5 eur/t. Kolejne godziny handlu przyniosły spadki notowań za oceanem i ostatecznie kukurydza zamknęła dzień na 0,5% minusie, pszenica (najbliższa seria) straciła 0,2%. Natomiast soja i śruta sojowa, mimo że ich notowania cofnęły się w stosunku do dziennych maksimów z ok. 18 (naszego czasu), zakończyły dzień na 0,7-0,8% plusie (serie najbliższe).

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w czwartek na rynek napłynęło dużo ważnych informacji, były to prognozy IGC na nowy sezon oraz dane o areale zasiewów z Kanady, tygodniowe dane eksportowe w USA i zapowiedź strajku kierowców ciężarówek w Brazylii po nieudanych negocjacjach. Właśnie głównie ta ostatnia wiadomość (zapowiedziany strajk) pomogła kontraktom na soję i śrutę sojową zamknąć dzień na plusie. Tygodniowe kontraktacje amerykańskiej soi były na poziomie tylko 110,2 tys ton, w większości na obecny sezon. Dane łączne były gorsze od oczekiwań ale lepsze w przypadku obecnego sezony, ponieważ rynek spodziewał się sprzedaży ujemnej (anulowane kontrakty) na obecny sezon.

Urząd Statystyczny Kanady opublikował swoją pierwszą prognozę areału zasiewów. Powierzchnia uprawy canoli (rzepak jary) powinna spaść o 4% rok do roku do 19,4 mln akrów. Jest to argument wspierający wzrost notowań canoli i rzepaku na Matif (zbiory rzepaku w UE także będą mniejsze). Jednocześnie wczorajsza prognoza IGC zapowiada rekordową produkcję soi na świecie w sezonie 2015/16, na poziomie 317 mln ton.

Kanadyjskie zasiewy pszenicy wzrosną o ok. 4% i prognozowane są na 24,7 mln akrów w porównaniu do 23,8 mln akrów rok temu. Większość wzrostu stanowi pszenica durum.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Dlaczego drożeje paliwo?
 • Dlaczego drożeje paliwo?

  Polscy kierowcy są zaniepokojeni postępującym wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych. W mediach pojawiają się błędne spekulacje, że przyczyną może być nowy „podatek...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl