| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Wzrosty na Matif, rzepak najdroższy od roku (23.04.2015)

Amerykańskie kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję rosły w czwartek w pierwszych godzinach handlu, ciągnąc za sobą w górę ich unijne odpowiedniki.

Notowania zbóż i oleistych. Wzrosty na Matif, rzepak najdroższy od roku (23.04.2015)

Notowania zbóż

Zamknięcie na Matif przypadło w okolicy dziennych maksimów na CBoT, stąd kukurydza, pszenica i rzepak zamknęły sesję w Paryżu na 0,3-0,9% plusach. Wystarczyło to, by unijny rzepak (seria najbliższa) ustanowił swoje nowe roczne maksimum na poziomie 378,5 eur/t. Kolejne godziny handlu przyniosły spadki notowań za oceanem i ostatecznie kukurydza zamknęła dzień na 0,5% minusie, pszenica (najbliższa seria) straciła 0,2%. Natomiast soja i śruta sojowa, mimo że ich notowania cofnęły się w stosunku do dziennych maksimów z ok. 18 (naszego czasu), zakończyły dzień na 0,7-0,8% plusie (serie najbliższe).

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w czwartek na rynek napłynęło dużo ważnych informacji, były to prognozy IGC na nowy sezon oraz dane o areale zasiewów z Kanady, tygodniowe dane eksportowe w USA i zapowiedź strajku kierowców ciężarówek w Brazylii po nieudanych negocjacjach. Właśnie głównie ta ostatnia wiadomość (zapowiedziany strajk) pomogła kontraktom na soję i śrutę sojową zamknąć dzień na plusie. Tygodniowe kontraktacje amerykańskiej soi były na poziomie tylko 110,2 tys ton, w większości na obecny sezon. Dane łączne były gorsze od oczekiwań ale lepsze w przypadku obecnego sezony, ponieważ rynek spodziewał się sprzedaży ujemnej (anulowane kontrakty) na obecny sezon.

Urząd Statystyczny Kanady opublikował swoją pierwszą prognozę areału zasiewów. Powierzchnia uprawy canoli (rzepak jary) powinna spaść o 4% rok do roku do 19,4 mln akrów. Jest to argument wspierający wzrost notowań canoli i rzepaku na Matif (zbiory rzepaku w UE także będą mniejsze). Jednocześnie wczorajsza prognoza IGC zapowiada rekordową produkcję soi na świecie w sezonie 2015/16, na poziomie 317 mln ton.

Kanadyjskie zasiewy pszenicy wzrosną o ok. 4% i prognozowane są na 24,7 mln akrów w porównaniu do 23,8 mln akrów rok temu. Większość wzrostu stanowi pszenica durum.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!