| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Amerykańska pszenica odbiła w górę na zamknięciu tygodnia (8.05.2015)

Realizacja zysków przed weekendem oraz przed serią ważnych raportów, które publikowane będą na początku tygodnia, wywindowała cenę pszenicy w końcówce piątkowej sesji w Chicago o ponad 2%.

Notowania zbóż. Amerykańska pszenica odbiła w górę na zamknięciu tygodnia (8.05.2015)

Notowania zbóż na CBoT

W efekcie wybicia w górę, majowa seria pszenicy zyskała 1,4% w skali tygodnia. Według danych CFTC na 5-maja, inwestorzy spekulacyjni kolejny już raz zwiększyli swoją pozycję krótką w pszenicy na CBoT, ustanawiając nowy historyczny rekord. Część z nich zamykała swoje krótkie pozycje przed napływem ważnych danych rynkowych. Dzisiaj (poniedziałek) publikowane będą dane tygodniowe o wysyłkach eksportowych, już po sesji ukaże się raport z postępu i kondycji upraw. Jednak najważniejsza będzie wtorkowa, pierwsza pełna prognoza USDA dla rynków rolnych na nowy sezon.

Wyższe ceny amerykańskiej pszenicy oraz wzrost notowań etanolu, pociągnęły lekko w górę notowania kukurydzy. Tu jednak wzrost był tylko minimalny, najbliższa seria podrożała w piątek 0,2% i straciła 0,3% na przestrzeni tygodnia. Wysokie tempo siewów i korzystna dla wschodów deszczowa pogoda ogranicza możliwość wzrostów na rynku kukurydzy. Rynek spodziewa się, że USDA pokaże dzisiaj postęp zasiewów kukurydzy na poziomie 75-85% (55% tydzień wcześniej). Jednocześnie, fakt zgłoszenia dostawy w trybie giełdowym (CBoT) kolejnych majowych kontraktów (w piątek: 162 na kukurydzę i 111 na pszenicę), wywiera presję spadkową na ceny.

Notowania soi w Chicago wzrosły o 0,3% w piątek i o 1,7% w skali tygodnia. Ponadprzeciętne tempo zasiewów kukurydzy w USA zmniejsza wcześniejsze nadzieje na przełączenie części areału z kukurydzy do soi, dodatkowo deszczowa pogoda utrudnia zasiewy soi, a są one na początkowym etapie. Niepokoje społeczne w Argentynie przełożyły się na wzrost sprzedaży eksportowej soi z USA w ubiegłym tygodniu. Także weekendowa obniżka stup procentowych przez Ludowy Bank Chin daje nadzieję na wyższe chińskie zakupy soi w przyszłości.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!