| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Gorsze od oczekiwań prognozy USDA nie przełożyły się na wzrost cen (09.04.2015)

Wczorajszy, kwietniowy raport USDA pokazał pogorszenie bilansu pszenicy w USA w sezonie 2014/15. Amerykańskie zapasy końcowe spadły z 18,8 do 18,6 mln ton w stosunku do prognozy z marca. Globalne zapasy pszenicy zostały obniżone o symboliczne 0,5 mln ton do 197,2 mln ton. Aktualne dane pokazują nadal wzrost zapasów globalnych pszenicy rok do roku o prawie 10 mln ton (+5,2%).

Notowania zbóż. Gorsze od oczekiwań prognozy USDA nie przełożyły się na wzrost cen (09.04.2015)

Notowania zbóż

Najbliższa seria pszenicy straciła w czwartek w Chicago 1,4% pod wpływem słabych danych eksportowych za ostatni tydzień (356,7 tys. ton) i prognozy opadów na obszarach upraw dotkniętych suszą.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, słabsze euro niwelowało częściowo przecenę pszenicy w Chicago, stąd unijna pszenica potaniała na Matif o tylko 0,4% i to mimo bardzo słabych tygodniowych danych eksportowych. KE wydała licencje na eksport tylko 189 tys. ton pszenicy w ostatnim tygodniu, po 1,1 mln ton tydzień wcześniej.

Sytuacja na rynku kukurydzy

USDA podniósł zapasy końcowe amerykańskiej kukurydzy, jednak w mniejszym stopniu niż oczekiwała większość analityków. Światowe zapasy kukurydzy na koniec tego sezonu USDA podniósł o ponad 3 mln ton (oczekiwano wzrost o 1,6 mln ton) do 188,5 mln ton (+9,5% rok do roku) w porównaniu do 172,1 mln ton sezon wcześniej. Raport pozostawił na niezmienionym poziomie prognozę zbiorów kukurydzy w Brazylii i podniósł o 0,5 mln ton produkcję kukurydzy w Argentynie. Jednocześnie amerykanie dokonali kolejnego, tym razem lekkiego, cięcia zbiorów w RPA.

Sprzedaż eksportowa kukurydzy (nowe umowy) była w ostatnim tygodniu dużo lepsza niż tydzień wcześniej i wzrosła z 432 do 705,5 tys. ton.

Kukurydza w Chicago potaniała wczoraj o tylko 0,3% (najbliższa seria). Unijny kontrakt stracił na wartości 0,2%.

Prognozy dla soi

USDA obniżył prognozę zapasów końcowych soi w USA w tym sezonie z 385 do 370 mln buszli, nieco mniej niż oczekiwano (średnia oczekiwań to 369 mln buszli). Warto pamiętać, że amerykańskie zapasy końcowe soi i tak będą czterokrotnie większe niż sezon wcześniej i wyniosą 10,1 mln ton w porównaniu do 2,5 mln ton w sezonie 2013/14. Światowe zapasy końcowe pozostały praktycznie bez zmian i powinny wynieść 89,55 mln ton (+35% rok do roku) w porównaniu do 66,3 mln ton sezon wcześniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!