| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień na Matif zamknął się sporą przeceną (18.03.2016)

Unijne kontrakty na zboża zamknęły piątek i cały tydzień sporą przeceną. Majowa seria pszenicy potaniała w piątek 1,5 eur/t do 152 eur/t. W skali tygodnia pszenica straciła na wartości 2,75 eur/t (-1,8%). Mniej, bo tylko 0,8% (-1,25 eur/t) w piątek i w skali tygodnia, potaniała kukurydza.

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień na Matif zamknął się sporą przeceną (18.03.2016)

Notowania zbóż

Czerwcowa seria unijnej kukurydzy zamknęła tydzień ceną 152,25 eur/t. Presję spadkową na unijne zboża, wywiera perspektywa bardzo dobrych kolejnych zbiorów pszenicy, zwłaszcza we Francji. oraz ostatnie umocnienie się euro wobec dolara. Sygnał do spadków cen pszenicy, płynął w minionym tygodniu również z USA, tam kontrakt notowany w Chicago stracił blisko 3% i to w sytuacji taniejącego dolara.

Zdaniem Andrzeja Bąka niższe ceny były konsekwencją lepszych prognoz pogody dla głównych obszarów amerykańskich upraw. Uczestnicy rynku zbagatelizowali także zapowiedź niskich temperatur na miniony weekend.

Notowania rzepaku w górę

Na rynku oleistych, drożejąca ropa, wysoka wycena oleju palmowego i mocny kurs brazylijskiego reala, sprzyjały wzrostom notowań soi i rzepaku. Najbliższa seria unijnego rzepaku podrożała w tygodniu o 3 eur/t (+0,9%) do 357,75 eur/t. W tym czasie canola zyskała 1,2%, a soja tylko 0,2%.

Dzisiejsze (poniedziałek) doniesienia z USA mówią o możliwych stratach mrozowych, w uprawach ozimej pszenicy, w zachodniej Nebrasce, zachodniej Oklahomie i dalekim północno-zachodnim Kansas. Stąd też w poniedziałek, podczas sesji nocnej, amerykańskie kontrakty na pszenicę zyskują na wartości. Najmocniej, ponad 1% drożeje teraz pszenica w Kansas City (kontrakt na twardą pszenicę czerwoną).

Na arenie międzynarodowej, należy zwrócić uwagę na zakup przez Algierię 150 000 ton pszenicy durum w ostatnim tygodniu, prawdopodobnie z Kanady.

Egipt z powodzeniem zorganizował przetarg na zakup 240 tys. ton pszenicy, płacąc jednak wyższą cenę, przy niewielkiej liczbie oferentów.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: