Notowania zbóż i oleistych. Amerykańska twarda pszenica jara bije kolejne rekordy cenowe (28.06.2017)

W środę najbliższa seria pszenicy zyskała 3,4% w Minneapolis (dzisiaj podczas nocnej sesji drożeje kolejne 1,8%) i przekroczyła poziom 7 usd/buszel – po raz pierwszy od blisko 3 lat. Lipcowa seria pszenicy podrożała w Chicago o blisko 1% i powróciła w okolice rocznego maksimum.

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańska twarda pszenica jara bije kolejne rekordy cenowe (28.06.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Kondycja pszenicy jarej w USA jest najgorsza od czasu publikacji raportów Crop Progress. Ostatni tydzień przyniósł dalszy (tym razem minimalny) spadek ocen, ponieważ do 40% spadł udział areału ocenionego na dobry lub doskonały (-1% w ciągu tygodnia). Tym czasem kondycja pszenicy ozimej nieco się polepszyła, a zaawansowanie zbiorów osiągnęło 41% i wyprzedza o 2% średnią wieloletnią. Jak podkreśla Andrzej Bąk, notowania kukurydzy w Chicago spadają pod presją korzystnej pogody. Seria lipcowa straciła w środę 0,7%, do 3,566 usd/buszel i była wyceniana najniżej od początku maja tego roku. W odróżnieniu od kukurydzy, w przypadku soi od tygodnia trwa korekta wzrostowa notowań, po zaliczeniu przed tygodniem 16-miesięcznego dołka. Ostatnie dane pokazujące delikatne pogorszenie stanu amerykańskich upraw, ale też silny eksport i słabnący dolar, sprzyjają odbiciu na rynku soi.
 

Unijne kontrakty


W Paryżu skokowy wzrost wartości europejskiej waluty wywiera presję na notowania kontraktów na zboża. Kurs EUR/USD wzrósł wczoraj o 0,3% do 1,138, a dzisiaj zyskuje kolejne 0,4% i przekracza już poziom 1,142 usd za euro – najwyżej od ponad roku.

Droższe euro to mniejsza konkurencyjność unijnego eksportu, stąd w Paryżu notowania kontraktów na zboża tracą w ostatnich dniach na wartości.Tagi:
źródło: