| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie kontrakty odbiły zdecydowanie w górę (26.02.2015)

Czwartkowe skokowe umocnienie się dolara do euro (1,4%), powinno wywołać przeceny amerykańskich kontraktów na zboża i soję. Tym razem tak się jednak nie stało i to mimo nie najlepszych danych tygodniowych o nowo podpisanych umowach eksportowych w tygodniu kończącym się 19 lutego.

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie kontrakty odbiły zdecydowanie w górę (26.02.2015)

Notowania zbóż

Nieoczekiwanie notowania kukurydzy i pszenicy (serie marcowe) wzrosły o ponad 1% na zamknięciu sesji w Chicago. Warto w tym miejscu zauważyć, że w trakcie sesji marcowa seria pszenicy traciła już na CBoT ponad 1,5%, zbliżając się do swoich wieloletnich minimów z września'2014.

Jeszcze większe zyski odnotowała wczoraj soja, seria marcowa wybiła się w górę o 1,6%, zaliczając swoje siedmiotygodniowe maksimum. Wśród inwestorów szerzą się pomysły, że importerzy chińscy, po tygodniowej przerwie (obchody Nowego Roku), przestraszeni problemami logistycznymi wywołanymi strajkiem kierowców ciężarówek w Brazylii (część strajkujących już podjęła pracę) zwiększą swoje zakupy soi w USA.

Unijne kontrakty wspierane były w czwartek dodatkowo (obok wyższych notowań w Chicago)  przez gwałtowne osłabienie się wspólnej waluty. Mimo to kukurydza (najbliższa seria) zaliczyła w Paryżu piątą sesję spadkową z rzędu, a pszenica zyskała tylko 1 eur/t. Dużo mocniej na sprzyjające czynniki zewnętrzne (soja, osłabienie euro) zareagował rzepak. Seria majowa podrożała wczoraj o 3 euro do 362,5 eur/t, ustanawiając tym samym najwyższy poziom zamknięcia tej serii od 26 czerwca 2014.

Argentyńskie Ministerstwo Rolnictwa opublikowało w czwartek swoje prognozy zbiorów. Przewidywaną produkcję soi podniesiono o 4,7 mln ton do rekordowych 58 mln ton. Jednocześnie obniżono oczekiwane zbiory kukurydzy o 3 mln ton do 30 mln ton.

Unijny eksport pszenicy ma się bardzo dobrze. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w ostatnim tygodniu KE wydała zezwolenia na sprzedaż poza UE 912 tys. ton pszenicy, co daje łącznie od początku sezonu 20,82 mln ton.

Tym czasem USDA poinformował, że w tygodniu kończącym się 19 lutego amerykańscy eksporterzy zawarli umowy na sprzedaż 459 tys. ton pszenicy.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: