| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie zboża znów taniały (27.11.2015)

Piątkowa sesja przebiegała pod dyktando sprzedających na całym rynku surowcowym. Sprzyjało temu kontynuowanie umacniania się dolara w stosunku do euro, w efekcie czego kurs USD/EUR zamknął się w piątek najwyżej od ponad siedmiu miesięcy. Powrócił również niepokój o kondycję chińskiej gospodarki, po tym jak Indeks Shanghai Composite spadł w nocy (naszego czasu) o ponad 5%.

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie zboża znów taniały (27.11.2015)

Notowania zbóż

Liderem spadków na rynku zbóż była amerykańska pszenica, seria grudniowa potaniała w piątek o blisko 3% (prawie 5% w skali całego tygodnia), ciągnąc za sobą w dół także kukurydzę. W opinii Andrzeja Bąka z e-WGT, o tak dużej przecenie pszenicy w Chicago, zdecydowały bardzo słabe dane eksportowe i oczekiwanie dużych dostaw pszenicy wynikających z realizacji grudniowych serii (termin realizacji grudniowej serii zaczyna się 30 listopada).

W przeciwieństwie do pszenicy, piątkowe dane eksportowe były zaskakująco dobre dla amerykańskiej kukurydzy. Mimo tak dobrych danych makro, notowania grudniowej serii na kukurydzę spadły w Chicago o blisko 2% w piątek i tylko nieco ponad 1% w skali tygodnia.

Fundusze hedgingowe były w piątek sprzedającym netto 9 000 kontraktów na kukurydzę i 4 000 kontraktów na pszenicę. W przypadku soi inwestorzy spekulacyjni zachowywali się neutralnie, a grudniowa seria na soję potaniała w piątek zaledwie 0,25%, jednak w skali tygodnia kontrakt ten zanotował prawie 2% zysk.

Na Matif tradycyjnie już obowiązywał globalny trend spadkowy, jednak skala przecen była ograniczona przez taniejącą unijną walutę. W skali całego tygodnia pszenica (seria najbliższa) nie zmieniła swojej wyceny, unijna kukurydza potaniała 0,6%, a rzepak zamknął tydzień wzrostem

Piątkowe dane USDA, na temat zamówień eksportowych netto, były prowzrostowe dla amerykańskiej kukurydzy, także środowe dane USDA pokazały rekord produkcji etanolu (z kukurydzy) w ostatnim tygodniu. Mimo to notowania amerykańskiej kukurydzy mocno traciły w  piątek.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!