| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Dalsze spadki kontraktów na zboża (21.04.2017)

W Chicago najbliższa seria pszenicy (SRW) straciła blisko 6% na wartości, w skali minionego tygodnia. W piątek kontrakt majowy spadł w ciągu dnia do poziomu 4 usd za buszel (najniżej w historii tej serii), by zamknąć dzień tylko 0,3% spadkiem. Pszenica taniała pod wpływem poprawy warunków amerykańskich upraw, ignorując zupełnie problemy pogodowe w Europie i w Basenie Morza Czarnego.

Notowania zbóż i oleistych. Dalsze spadki kontraktów na zboża (21.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

 

Planalytics, amerykańska firma zajmująca się obrazowaniem satelitarnym, podniosła swoje szacunki plonowania pszenicy ozimej w USA o 0,8 buszli na akr, do wysokich 49,8 buszli/akr. Dla przykładu średni plon w 2016 roku wyniósł rekordowe 52,6 bu/akr, ale w dwóch poprzednich latach było to tylko 43,6 i 43,7 bu/akr.

Kukurydza potaniała w piątek tylko 0,2%, ale aż blisko 4% w całym tygodniu (najbliższa seria). Dla serii majowej piątkowe zamknięcie było najniższe od 4 miesięcy. Kukurydza taniała w oczekiwaniu na poprawę warunków pogodowych w USA w najbliższych tygodniach, co pozwoli na nadrobienie opóźnień w zasiewach (raport Crop Progerss publikowany jest w każdy poniedziałek).

Notowania soi i całego kompleksu sojowego pozostawały w ubiegłym tygodniu w trendzie bocznym, po wcześniejszych silnych spadkach. Soi nie zaszkodziła przecena na rynku ropy, ani też doskonałe perspektywy upraw rzepaku w Kanadzie.

W Chicago fundusze hedgingowe były w piątek sprzedającym netto:  8 tys. kontraktów na kukurydzę, 7 tys. na soję i 4 tys. na pszenicę.

USDA ogłosiła w piątek sprzedaż eksportową 146 000 ton starych nasion soi do anonimowych odbiorców.

Kontrakty w UE

W  Paryżu kontrakty na stare i nowe zbiory kukurydzy oraz pszenicy straciły w piątek na wartości. W skali tygodnia unijna pszenica (seria najbliższa potaniała o 2% (-3,25 eur/t) do 162,5 eur/t, podążając śladem spadków na giełdzie w Chicago. Jednak już najbliższa seria kukurydzy zamknęła tydzień symbolicznym (+0,25 eur/t) wzrostem, do 173 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!