Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Duży spadek notowań pszenicy (29.05.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kontrakty na zboża zamknęły piątek spadkami po obu stronach Atlantyku. Amerykańska pszenica...

Kontrakty na zboża zamknęły piątek spadkami po obu stronach Atlantyku. Amerykańska pszenica straciła na CBoT 2,4% w piątek i aż 7,4% w minionym tygodniu (seria lipcowa). Śladem giełdy w Chicago, na wartości traciła także unijna pszenica.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania pszenicy

Seria wrześniowa potaniała w piątek o 3 euro (-1,7%)  i 6,5 euro (-3,6%) w skali tygodnia. Na zamknięciu piątkowej sesji unijna pszenica wyceniana była na Euronext-Matif na 176 eur/t, a na CBoT – 175,4usd/t (najbliższe serie). Zmniejszenie obaw pogodowych i słaba sprzedaż eksportowa popychają ceny pszenicy w dół. USDA poinformował w piątek o sprzedaży tygodniowej, tylko 42,5 tys. ton amerykańskiej pszenicy (stare zbiory) w tygodniu kończącym się 21-maja. Także unijne (czwartkowe) dane o sprzedaży były słabe. KE wydała zezwolenia na sprzedaż eksportową 228,5 tys. t pszenicy. Tym czasem doskonale sprzedaje się tanie ziarno pochodzące z Basenu Morza Czarnego. Dowodem na to był zakup, pod koniec ubiegłego tygodnia, przez Egipt partii 180 tys. ton pszenicy rosyjskiej i 60 tys. ton pochodzącej z Rumunii w cenie poniżej 200 USD/t (z frachtem).

Notowania kukurydzy

Mniejsze spadki cen objęły notowania giełdowe kukurydzy. Wprawdzie w piątek kukurydza unijna (seria najbliższa) straciła na Euronext-Matif (podobnie jak pszenica) 3 euro (-1,9%), ale w skali tygodnia było to tylko 1,8% (-2,75 eur/t). Kontrakt na amerykańską kukurydzę zamknął piątek na tylko 0,6% minusie, a w tygodniu potaniał 2,4%. Notowania kukurydzy amerykańskiej znajdują się pod presją szybszych niż zwykle zasiewów, co w połączeniu z korzystną pogodą wpływa na bardzo dobry stan upraw. Z drugiej jednak strony bliskie rekordowemu jest wykorzystanie kukurydzy w produkcji biopaliw, wraz z rosnącym zużyciem benzyn w USA. W piątek Agencja Ochrony Środowiska (US Environmental Protection Agency - EPA) poinformowała o podniesieniu wymogów dodawania biopaliw do benzyn i diesla w USA. Notowania etanolu lekko spadły w piątek, już teraz jego produkcja jest większa od wymaganej, ale ceny oleju sojowego poszybowały w górę o blisko 4%, ciągnąc za sobą kontrakty na soję i rzepak.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl