| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Duży spadek notowań pszenicy (29.05.2015)

Kontrakty na zboża zamknęły piątek spadkami po obu stronach Atlantyku. Amerykańska pszenica straciła na CBoT 2,4% w piątek i aż 7,4% w minionym tygodniu (seria lipcowa). Śladem giełdy w Chicago, na wartości traciła także unijna pszenica.

Notowania zbóż. Duży spadek notowań pszenicy (29.05.2015)

Notowania pszenicy

Seria wrześniowa potaniała w piątek o 3 euro (-1,7%)  i 6,5 euro (-3,6%) w skali tygodnia. Na zamknięciu piątkowej sesji unijna pszenica wyceniana była na Euronext-Matif na 176 eur/t, a na CBoT – 175,4usd/t (najbliższe serie). Zmniejszenie obaw pogodowych i słaba sprzedaż eksportowa popychają ceny pszenicy w dół. USDA poinformował w piątek o sprzedaży tygodniowej, tylko 42,5 tys. ton amerykańskiej pszenicy (stare zbiory) w tygodniu kończącym się 21-maja. Także unijne (czwartkowe) dane o sprzedaży były słabe. KE wydała zezwolenia na sprzedaż eksportową 228,5 tys. t pszenicy. Tym czasem doskonale sprzedaje się tanie ziarno pochodzące z Basenu Morza Czarnego. Dowodem na to był zakup, pod koniec ubiegłego tygodnia, przez Egipt partii 180 tys. ton pszenicy rosyjskiej i 60 tys. ton pochodzącej z Rumunii w cenie poniżej 200 USD/t (z frachtem).

Notowania kukurydzy

Mniejsze spadki cen objęły notowania giełdowe kukurydzy. Wprawdzie w piątek kukurydza unijna (seria najbliższa) straciła na Euronext-Matif (podobnie jak pszenica) 3 euro (-1,9%), ale w skali tygodnia było to tylko 1,8% (-2,75 eur/t). Kontrakt na amerykańską kukurydzę zamknął piątek na tylko 0,6% minusie, a w tygodniu potaniał 2,4%. Notowania kukurydzy amerykańskiej znajdują się pod presją szybszych niż zwykle zasiewów, co w połączeniu z korzystną pogodą wpływa na bardzo dobry stan upraw. Z drugiej jednak strony bliskie rekordowemu jest wykorzystanie kukurydzy w produkcji biopaliw, wraz z rosnącym zużyciem benzyn w USA. W piątek Agencja Ochrony Środowiska (US Environmental Protection Agency - EPA) poinformowała o podniesieniu wymogów dodawania biopaliw do benzyn i diesla w USA. Notowania etanolu lekko spadły w piątek, już teraz jego produkcja jest większa od wymaganej, ale ceny oleju sojowego poszybowały w górę o blisko 4%, ciągnąc za sobą kontrakty na soję i rzepak.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!