Notowania zbóż i oleistych. Kapitał spekulacyjny rozdaje karty na giełdach (26.04.2016)

Amerykańskie kontrakty na zboża oraz kompleks sojowy zdecydowanie wzrosły na zamknięciu wtorkowej sesji w Chicago, a notowania soi i śruty sojowej wróciły w okolice wielomiesięcznych szczytów, osiągniętych w połowie ubiegłego tygodnia.

Notowania zbóż i oleistych. Kapitał spekulacyjny rozdaje karty na giełdach (26.04.2016)

Notowania na CBoT

Jak relacjonuję sytuację na rynkach terminowych Andrzej Bąk z e-WGT, w ciągu dnia widoczna była duża zmienność notowań, na początku dziennej sesji pszenica i kukurydza traciły na wartości, po publikacji w poniedziałek wieczorem korzystnych danych o postępie i kondycji amerykańskich upraw. Jednak w kolejnych godzinach przeważyły spekulacyjne zakupy kontraktów i gra na zwyżki. Początek okresu wegetacyjnego na półkuli północnej, tradycyjnie już niesie ze sobą niepewność pogodową, a ta przyciąga olbrzymi kapitał. Najwięksi gracze na rynku zbóż i soi, koncentrują się w Chicago i to tam skala zmienności jest największa.

Argumentem dla długich pozycji jest deszczowa pogoda na wielu obszarach amerykańskich upraw kukurydzy i soi. O ile jednak zasiewy kukurydzy w USA są zaawansowane w 30% i mocno wyprzedzają średnią pięcioletnią, to w przypadku soi zapowiadane deszcze opóźnią początki siewów.

Zawirowania pogodowe w Ameryce Południowej (nadmierne deszcze w Argentynie i susza w Brazylii) wprawdzie powoli ustępują, ale doprowadziły już do opóźnienia zbiorów soi w Argentynie oraz cięcia oczekiwanych zbiorów kukurydzy i soi na tym kontynencie. Zapewne w majowym raporcie USDA zobaczymy korektę w dół w światowej produkcji kukurydzy i soi w tym sezonie. Ostatecznie jednak straty w uprawach nie muszą być tak duże, jak oczekują tego analitycy. 

Globalny rynek obu tych towarów charakteryzuje się dużą nadpodażą, po rekordowych zbiorach w sezonie 2014/15. Niedawne prognozy (np. kwietniowa USDA) zapowiadały kolejny rekord produkcji soi także w tym sezonie i powiększenie światowych zapasów.  Z miesiąca na miesiąc poprawiały się także, początkowo słabe, szacunki zbiorów kukurydzy na świecie w tym sezonie.

Jeszcze lepsza sytuacja występuje na globalnym rynku pszenicy. Tu na razie nie widać zagrożeń pogodowych dla nowego sezonu, a kończący się sezon 2015/16 jest rekordowo dobry pod względem zbiorów (drugi z kolei) i pozostawi po sobie olbrzymie zapasy.  Stąd też, pojawiające się okresowo, wzrosty amerykańskich kontraktów na pszenicę są efektem wyższych cen kukurydzy i soi oraz realizacji zysków z krótkich pozycji spekulacyjnych (odkupowanie kontraktów).

Notowania na Euronext

W Paryżu, zaangażowanie kapitału spekulacyjnego jest zdecydowanie mniejsze, stąd zmienność notowań jest ograniczona. Dużo większy wpływ na kierunek zmian mają czynniki fundamentalne, a te są bardzo korzystne dla unijnego rynku pszenicy. Rekordowe unijne zbiory w ubiegłym roku, silna konkurencja w eksporcie i dobre perspektywy na ten rok powodują, że majowy kontrakt na pszenicę wyceniany jest w okolicy swoich historycznych minimów, czyli nieco ponad 150 eur/t i nie reaguje na zmiany za oceanem.

Za to, unijna kukurydza stara się naśladować zachowanie amerykańskiego kontraktu podczas codziennych sesji. Stąd też notowania kontraktu w Paryżu wczoraj lekko wzrosły (pszenicy i rzepaku spadły), a od dołka z początku marca seria czerwcowa zyskała na wartości kilkanaście euro/t. Przypominam, że ubiegły rok był bardzo słaby dla dotkniętej suszą kukurydzy w UE, wymuszając dwukrotny wzrost importu, głównie z Ukrainy.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: