| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste zyskały w minionym tygodniu na wartości (5.05.2017)

Miniony tydzień, skrócony w Europie (szczególnie w Polsce) przebiegał pod znakiem dużej zmienności notowań giełdowych. Olbrzymia krótka pozycja (sprzedane kontrakty), jaką zajmuje kapitał spekulacyjny w amerykańskich zbożach (w pszenicy nawet rekord) sprawia, że kontrakty te stały się szczególnie wrażliwe na zagrożenia pogodowe. A tych jest sporo na półkuli północnej, a szczególnie dużo w Stanach Zjednoczonych.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste zyskały w minionym tygodniu na wartości (5.05.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Ulewne deszcze, wichury i w wielu rejonach opady śniegu wpływają negatywnie na mocno zaawansowane uprawy pszenicy ozimej, stwarzają też problemy w okresie siewów wiosennych w USA. Stąd też wszelkie raporty o stanie i kondycji upraw w połączeniu ze zmieniającymi się prognozami pogody przekładają się na zachowania inwestorów giełdowych. W poniedziałek, przed tygodniem, w Chicago nastąpił skokowy wzrost notowań pszenicy (+6%) i kukurydzy (+3%) po weekendowym ataku zimy. Jednak w kolejnych dniach było już spokojniej, a w czwartek notowania amerykańskich kontraktów na zboża gwałtownie spadły, gdy napłynęły informacje o ponadprzeciętnych prognozach plonowania pszenicy w Kansas (dominuje tam miękka pszenica ozima notowana w Chicago). W piątek zboża ponownie odbiły w górę, gdy wczytano się w szczegóły raportu z Crop Tour z Kansas, który mimo oczekiwań lepszych od przeciętnych plonów pokazał mniejszy areał zasiewów i spadek produkcji. Wspomniany raport nie uwzględniał też potencjalnych szkód spowodowanych ostatnim atakiem zimy, a te znane będą dopiero za kilka tygodni.
 
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, zmienność notowań soi była sporo mniejsza, jednak i tutaj nadmierne opady na początku okresu amerykańskich zasiewów, dały pretekst do zaliczenia w piątek 5-tygodniowego szczytu.
 
Ostatecznie, w skali tygodnia notowania pszenicy SRW wzrosły w Chicago o 2,2%, kukurydzy o 1,0%, a soi o 1,9% (dotyczy serii majowych).
 
Kontrakty w Paryżu
 
Kontrakty w Paryżu korzystały ze wzrostowej tendencji w Chicago. Tradycyjnie już zmienność notowań była zdecydowanie mniejsza, także ze względu na wolny poniedziałek (1-maja). Silne, bo 1,2% umocnienie euro względem dolara (w skali tygodnia) ograniczyło skalę wzrostów do 1% - w przypadku kukurydzy, 0,6% - pszenicy i 0,5% - rzepaku. Notowania pszenicy ze starych i nowych zbiorów zbliżyły się do siebie i zamknęły tydzień odpowiednio na poziomie 169,25 eur/t - seria majowa i 169,75 eur/t – seria wrześniowa. Kukurydza z 2016 roku wyceniona była w piątek na 174 eur/t, a kontrakt na tegoroczne zbiory na 170 eur/t. Rzepak z nowych zbiorów (seria majowa wygasła już) podrożał w ciągu tygodnia o niecałe 2 euro do 370,25 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!