Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste zyskały w minionym tygodniu na wartości (5.05.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Miniony tydzień, skrócony w Europie (szczególnie w Polsce) przebiegał pod znakiem dużej...

Miniony tydzień, skrócony w Europie (szczególnie w Polsce) przebiegał pod znakiem dużej zmienności notowań giełdowych. Olbrzymia krótka pozycja (sprzedane kontrakty), jaką zajmuje kapitał spekulacyjny w amerykańskich zbożach (w pszenicy nawet rekord) sprawia, że kontrakty te stały się szczególnie wrażliwe na zagrożenia pogodowe. A tych jest sporo na półkuli północnej, a szczególnie dużo w Stanach Zjednoczonych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych


Ulewne deszcze, wichury i w wielu rejonach opady śniegu wpływają negatywnie na mocno zaawansowane uprawy pszenicy ozimej, stwarzają też problemy w okresie siewów wiosennych w USA. Stąd też wszelkie raporty o stanie i kondycji upraw w połączeniu ze zmieniającymi się prognozami pogody przekładają się na zachowania inwestorów giełdowych. W poniedziałek, przed tygodniem, w Chicago nastąpił skokowy wzrost notowań pszenicy (+6%) i kukurydzy (+3%) po weekendowym ataku zimy. Jednak w kolejnych dniach było już spokojniej, a w czwartek notowania amerykańskich kontraktów na zboża gwałtownie spadły, gdy napłynęły informacje o ponadprzeciętnych prognozach plonowania pszenicy w Kansas (dominuje tam miękka pszenica ozima notowana w Chicago). W piątek zboża ponownie odbiły w górę, gdy wczytano się w szczegóły raportu z Crop Tour z Kansas, który mimo oczekiwań lepszych od przeciętnych plonów pokazał mniejszy areał zasiewów i spadek produkcji. Wspomniany raport nie uwzględniał też potencjalnych szkód spowodowanych ostatnim atakiem zimy, a te znane będą dopiero za kilka tygodni.
 
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, zmienność notowań soi była sporo mniejsza, jednak i tutaj nadmierne opady na początku okresu amerykańskich zasiewów, dały pretekst do zaliczenia w piątek 5-tygodniowego szczytu.
 
Ostatecznie, w skali tygodnia notowania pszenicy SRW wzrosły w Chicago o 2,2%, kukurydzy o 1,0%, a soi o 1,9% (dotyczy serii majowych).
 
Kontrakty w Paryżu
 
Kontrakty w Paryżu korzystały ze wzrostowej tendencji w Chicago. Tradycyjnie już zmienność notowań była zdecydowanie mniejsza, także ze względu na wolny poniedziałek (1-maja). Silne, bo 1,2% umocnienie euro względem dolara (w skali tygodnia) ograniczyło skalę wzrostów do 1% - w przypadku kukurydzy, 0,6% - pszenicy i 0,5% - rzepaku. Notowania pszenicy ze starych i nowych zbiorów zbliżyły się do siebie i zamknęły tydzień odpowiednio na poziomie 169,25 eur/t - seria majowa i 169,75 eur/t – seria wrześniowa. Kukurydza z 2016 roku wyceniona była w piątek na 174 eur/t, a kontrakt na tegoroczne zbiory na 170 eur/t. Rzepak z nowych zbiorów (seria majowa wygasła już) podrożał w ciągu tygodnia o niecałe 2 euro do 370,25 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl