Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i soję taniały w Chicago na początku tygodnia, ale unijny rzepak podrożał (8.05.2017)

W Chicago notowania zbóż i soi spadły na początku tygodnia pod wpływem prognoz zapowiadających lepszą pogodę, ale też po publikacji piątkowego raportu CFTC, który pokazał dużą skalę redukcji krótkich pozycji spekulacyjnych w zbożach.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i soję taniały w Chicago na początku tygodnia, ale unijny rzepak podrożał (8.05.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Pszenica SRW straciła w poniedziałek 2,2%, zakrywając na wykresie lukę, która powstała za sprawą 6% wybicia w poniedziałek 1-maja. Kukurydza potaniała wczoraj o 1,4%, a soja o 0,7%, pod wpływem spowolnienia w eksporcie, na co wskazują cotygodniowe dane o wysyłkach eksportowych. Jednak skala spadków ograniczona została przez prowzrostowe dane napływające z Chin. Publikowane wczoraj dane pokazały silny wzrost importu soi przez Chiny, a najnowsze krajowe prognozy mówią też o 3,9% spadku zbiorów kukurydzy w tym kraju, do nadal olbrzymich 211,5 mln t.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wczorajszym przecenom w Chicago sprzyjało 0,7% umocnienie dolara do euro, będące korektą wcześniejszych silnych wzrostów notowań eurodolara.

Cotygodniowe amerykańskie dane o wysyłkach eksportowych były powyżej oczekiwań w przypadku pszenicy, ale rozczarowujące dla soi i kukurydzy.

Wczoraj fundusze hedgingowe sprzedały netto w Chicago: 9,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 5 tys. na pszenicę i 4 tys. kontraktów na soję.

Unijne kotrakty

Pszenica taniała w poniedziałek w Paryżu, naśladując zachowanie kontraktu bazowego, jakim jest pszenica SRW notowana w Chicago. Seria majowa na unijną pszenicę straciła wczoraj 1,5 euro i zamknęła dzień ceną 167,75 eur/t. Kontrakt na nowe zbiory potaniał o 1,25 euro do 168,5 eur/t.

O pół euro, do 174,5 eur/t, podrożała kukurydza ze starych zbiorów, ale wycena ziarna tegorocznego spadła o 0,75 euro do 169,25 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: