Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża podrożały, a soja straciła na wartości pod wpływem publikacji najnowszych prognoz USDA (10.05.2017)

Amerykański Departament Rolnictwa opublikował w środę prognozy podaży i popytu dla obecnego, i po raz pierwszy dla nowego, sezonu. W amerykańskim bilansie kukurydzy, pszenicy i soi na obecny sezon (2016/17) dokonano tylko kosmetycznych zmian, ale oczekiwany jest duży spadek produkcji zbóż w nowym sezonie.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża podrożały, a soja straciła na wartości pod wpływem publikacji najnowszych prognoz USDA (10.05.2017)

Notowania zbóż i oleistych


USDA pokazał swoje pierwsze krajowe prognozy na sezon 2017/18, w których oczekuje się spadku amerykańskiej produkcji pszenicy aż o 21,2% do 49,54 mln ton, zarówno za sprawą mniejszego areału (-12,3% rok do roku), jak i mniejszego plonowania. W USA powinna spaść także produkcja kukurydzy, po ubiegłorocznym rekordzie. Odpowiadać ma za to o 5% mniejszy areał i nieco mniejsze plony średnie. USDA oczekuje zbiorów kukurydzy w tym roku na poziomie 357,3 mln t, co oznacza spadek 7,1% - licząc rok do roku.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w odróżnieniu od zbóż, bardzo dobrze zapowiadają się zbiory amerykańskiej soi w nowym sezonie. Zagwarantować to powinien 7,1% wzrost areału - licząc rok do roku. Nawet przy średnim plonowaniu oczekiwana jest bliska rekordowej produkcja soi w USA, na poziomie 115,8 mln ton, w porównaniu do rekordowych 117,2 mln ton przed rokiem.


Tagi:
źródło: