| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Na giełdy powróciły spadki (23.02.2016)

Po poniedziałkowym wybiciu w górę, we wtorek na rynek akcji i ropy powróciły spadki. Przy braku prowzrostowych informacji, taniały wczoraj także kontrakty na zboża i oleiste po obu stronach Atlantyku.

Notowania zbóż i oleistych. Na giełdy powróciły spadki (23.02.2016)

Notowania pszenicy

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, największą przecenę odnotowała amerykańska pszenica (ulubiony kontrakt spekulantów). Seria marcowa potaniała w Chicago o 2,4%, zaliczając tym samym nowe blisko 6-letnie minimum. Z punktu widzenia analizy technicznej, przebicie w dół ważnego poziomu wsparcia (dołek z grudnia), powinno zachęcać inwestorów do dalszej sprzedaży.


Podobnie jak w Chicago, wczoraj taniała także pszenica w Paryżu, seria najbliższa osłabiła się o blisko 2% do 150,25 eur/t. Jest to najniższa cena zamknięcia dla tej serii w historii, jednak analizując wykres kontynuacyjny serii najbliższej, należy zauważyć, że unijna pszenica we wrześniu 2015 roku spadła do poziomu 143 eur/t (tuż przed wygaśnięciem serii wrześniowej). Zbliżanie się terminu wygasania obrotu serią (dla pszenicy 10 marca) zwykle sprzyja spadkom notowań, do poziomu zbliżonego na rynku gotówkowym.

Obok pszenicy, taniała wczoraj także kukurydza, unijny rzepak oraz canola i cały kompleks sojowy.

Pozostałe informacje

W Chicago, fundusze hedgingowe sprzedały we wtorek netto ok.: 16 tys. kontraktów na kukurydzę, 13 tys. na soję i 7 tys. na pszenicę.

Zbiory soi w Brazylii przebiegają szybciej niż zwykle. Brazylijski Safras szacuje zbiory soi w tym kraju na kompletne w 34%, średnie tempo w tym czasie sięga tylko 21%.

Ukraiński AgroConsult mocno zmniejszył swoje prognozy tegorocznych zbiorów pszenicy, zwiększając lekko perspektywy dla ukraińskiej produkcji kukurydzy.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!