| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Notowania zbóż i soi w USA dalej pną się w górę (1.12.2016)

Notowania zbóż i soi wzrosły na otwarciu tygodnia w Chicago, po sporej przecenie z piątku. Najbliższa seria kukurydzy zyskała 0,6%, a pszenica i soja po ok. 1% na zamknięciu notowań. Wparciem dla notowań kukurydzy i soi były, obok słabszego wczoraj dolara, dobre dane tygodniowe o wysyłkach eksportowych oraz ulewne deszcze padające w Argentynie, podczas gdy w cenach pszenicy rośnie premia za ryzyko pogodowe.

Notowania zbóż i oleistych. Notowania zbóż i soi w USA dalej pną się w górę (1.12.2016)

Notowania zbóż i oleistych

 

Atak srogiej zimy, na wielu kluczowych obszarach upraw pszenicy na półkuli północnej, wspiera notowania giełdowe tego zboża w Chicago, które pod presją rekordowych zbiorów zaliczały w minionym roku swoje 10 letnie minima. Po bardzo udanych zbiorach amerykańskiej pszenicy w ubiegłym roku, kolejny zapowiada się zdecydowanie gorzej. Ceny pszenicy spadły w USA poniżej progu opłacalności, co skłoniło wielu amerykańskich farmerów do przestawienia się na inne uprawy. Stąd uczestnicy rynku oczekują cięcia areału zasiewów w oficjalnych danych. Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, już w czwartek USDA opublikuje comiesięczne prognozy podaży i popytu dla Stanów Zjednoczonych i w skali globalnej oraz kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów.

Po bardzo słabych danych o zamówieniach eksportowych z ubiegłego piątku, w poniedziałek USDA opublikował bardziej optymistyczny raport o amerykańskich wysyłkach eksportowych kukurydzy i soi. Tygodniowe kontrole eksportu soi wyniosły 1.457 mln ton w ostatnim tygodniu, przekraczając górną przedział prognoz rynkowych (1,1 mln ton do 1,4 mln ton). Wysyłki eksportowe kukurydzy sięgnęły 877 tys. ton i przekroczyły o 36% wynik sprzed tygodnia i o 60% wynik sprzed roku. W odróżnieniu o soi i kukurydzy, słabo wypadła sprzedaż pszenicy z wynikiem 261 tys. ton, w porównaniu do 407 tys. ton – tydzień wcześniej i 396 tys. ton – rok wcześniej. USDA poinformował w poniedziałek (w ramach dziennych raportów) o nowej sprzedaży 120 tys. ton  amerykańskiej twardej pszenicy jarej (HRS) i 112,5 tys. ton kukurydzy.

Fundusze hedgingowe były w poniedziałek kupującym netto ok. 5 tys. kontraktów na kukurydzę, 3,5 tys. na pszenicę i 0,6 tys. na soję.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!