| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Obawy pogodowe wspierały wzrosty na rynku zbóż i oleistych (17.06.2015)

Najbliższe serie amerykańskich kontraktów na kukurydzę i soję zamknęły środę ponad 1% wzrostami, podczas gdy pszenica zyskała w Chicago tylko 0,5%. Na Matif, wczorajsza sesja zakończyła się także na plusie. Unijny rzepak skorzystał z wyższych cen soi i canoli, najbliższa seria podrożała o 4 euro (+1,1%) do 375 eur/t. Pszenica (seria wrześniowa) zyskała 1,75 euro (+1%) i zamknęła dzień ceną 178,5 eur/t. W przypadku kukurydzy, wzrost był najmniejszy i wyniósł tylko 0,5 euro (+0,3%), do 163 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Obawy pogodowe wspierały wzrosty na rynku zbóż i oleistych (17.06.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, ulewne deszcze padające na wielu obszarach amerykańskich upraw przekładają się w coraz większym stopniu na kondycję kukurydzy i soi. Teraz na południe USA wkroczył sztorm tropikalny z olbrzymią ilością kolejnych opadów. Obok gorszego plonowania, zachodzi obawa, że część obszarów przeznaczonych na soję zostanie utracona.

Mocno opóźnione są zbiory, dojrzałej już, pszenicy ozimej w południowych i centralnych stanach USA. To wszystko wywołało kolejną falę zamykania krótkich pozycji (po poniedziałkowym raporcie o kondycji upraw) przez kapitał spekulacyjny, szczególnie w soi i kukurydzy na CBoT. Ostatni raport CFTC pokazał krótką pozycję netto w soi na ok. 83 tys. kontraktów i ponad 90 tys. kontraktów na kukurydzę. W przypadku pszenicy na CBoT, pozycja krótka netto spadła już tylko do niespełna 31 tys. kontraktów (dane na 9-czerwca), stąd pszenica jest teraz mniej wrażliwa na działania spekulantów.

O ile w USA poważnym problemem jest nadmiar opadów, to w wielu regionach świata zaznacza się deficyt opadów i rośnie zagrożenie suszą. Dotyczy to dużych obszarów Kanady, UE, Rosji, Chin i Australii.


Gorsze prognozy dla Niemiec, które są drugim co do wielkości producentem zbóż w UE i pierwszym rzepaku w ub. roku. Niemieccy producenci tną swoje wcześniejsze prognozy tegorocznych zbiorów w związku z niewystarczającymi opadami. German Raiffeisen Association (DRV) zrewidował w dół o 4,2% tegoroczne zbiory pszenicy i 4,6% rzepaku, w porównaniu do prognozy majowej. DRV ostrzega, że jeśli deszcze nie nadejdą w najbliższej przyszłości, należy spodziewać się dalszych strat. DRV obniżył prognozę produkcji rzepaku ozimego z 5,23 mln ton do 4,99 mln ton. Jest to 20% mniej od ubiegłorocznych rekordowych zbiorów, sięgających aż 6,24 mln ton.

Produkcja pszenicy w Niemczech została skorygowana z 26,92 mln ton w maju, do 25,78 mln ton. Będzie to stanowić spadek rok do roku o 7,2%. Perspektywa zbiorów kukurydzy została obniżona o 3,3%, z 4.83 mln do 4.67 mln ton, co oznacza spadek o 9,2% w stosunku do poprzedniego roku.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!