Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Obawy pogodowe wspierały wzrosty na rynku zbóż i oleistych (17.06.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Najbliższe serie amerykańskich kontraktów na kukurydzę i soję zamknęły środę ponad 1%...

Najbliższe serie amerykańskich kontraktów na kukurydzę i soję zamknęły środę ponad 1% wzrostami, podczas gdy pszenica zyskała w Chicago tylko 0,5%. Na Matif, wczorajsza sesja zakończyła się także na plusie. Unijny rzepak skorzystał z wyższych cen soi i canoli, najbliższa seria podrożała o 4 euro (+1,1%) do 375 eur/t. Pszenica (seria wrześniowa) zyskała 1,75 euro (+1%) i zamknęła dzień ceną 178,5 eur/t. W przypadku kukurydzy, wzrost był najmniejszy i wyniósł tylko 0,5 euro (+0,3%), do 163 eur/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, ulewne deszcze padające na wielu obszarach amerykańskich upraw przekładają się w coraz większym stopniu na kondycję kukurydzy i soi. Teraz na południe USA wkroczył sztorm tropikalny z olbrzymią ilością kolejnych opadów. Obok gorszego plonowania, zachodzi obawa, że część obszarów przeznaczonych na soję zostanie utracona.

Mocno opóźnione są zbiory, dojrzałej już, pszenicy ozimej w południowych i centralnych stanach USA. To wszystko wywołało kolejną falę zamykania krótkich pozycji (po poniedziałkowym raporcie o kondycji upraw) przez kapitał spekulacyjny, szczególnie w soi i kukurydzy na CBoT. Ostatni raport CFTC pokazał krótką pozycję netto w soi na ok. 83 tys. kontraktów i ponad 90 tys. kontraktów na kukurydzę. W przypadku pszenicy na CBoT, pozycja krótka netto spadła już tylko do niespełna 31 tys. kontraktów (dane na 9-czerwca), stąd pszenica jest teraz mniej wrażliwa na działania spekulantów.

O ile w USA poważnym problemem jest nadmiar opadów, to w wielu regionach świata zaznacza się deficyt opadów i rośnie zagrożenie suszą. Dotyczy to dużych obszarów Kanady, UE, Rosji, Chin i Australii.


Gorsze prognozy dla Niemiec, które są drugim co do wielkości producentem zbóż w UE i pierwszym rzepaku w ub. roku. Niemieccy producenci tną swoje wcześniejsze prognozy tegorocznych zbiorów w związku z niewystarczającymi opadami. German Raiffeisen Association (DRV) zrewidował w dół o 4,2% tegoroczne zbiory pszenicy i 4,6% rzepaku, w porównaniu do prognozy majowej. DRV ostrzega, że jeśli deszcze nie nadejdą w najbliższej przyszłości, należy spodziewać się dalszych strat. DRV obniżył prognozę produkcji rzepaku ozimego z 5,23 mln ton do 4,99 mln ton. Jest to 20% mniej od ubiegłorocznych rekordowych zbiorów, sięgających aż 6,24 mln ton.

Produkcja pszenicy w Niemczech została skorygowana z 26,92 mln ton w maju, do 25,78 mln ton. Będzie to stanowić spadek rok do roku o 7,2%. Perspektywa zbiorów kukurydzy została obniżona o 3,3%, z 4.83 mln do 4.67 mln ton, co oznacza spadek o 9,2% w stosunku do poprzedniego roku.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Dlaczego drożeje paliwo?
 • Dlaczego drożeje paliwo?

  Polscy kierowcy są zaniepokojeni postępującym wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych. W mediach pojawiają się błędne spekulacje, że przyczyną może być nowy „podatek...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę

  Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl