| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pierwsza sesja na CBoT w tym tygodniu przyniosła zwyżki notowań (8.09.2015)

Na pierwszej w tym tygodniu sesji (poniedziałek był w USA dniem wolnym) najbliższe serie amerykańskich kontraktów na kukurydzę, pszenicę i soję wzrosły na zamknięciu o 1,6-1,7%. Do zakupów zachęcały niskie poziomy notowań, w minionym tygodniu pszenica (USA i UE) oraz soja zaliczyły swoje 5-letnie minima, a amerykańska kukurydza swój roczny dołek.

Notowania zbóż i oleistych. Pierwsza sesja na CBoT w tym tygodniu przyniosła zwyżki notowań (8.09.2015)

Notowania zbóż

Jak poinformował Andrzej Bąk z e-WGT, słabe wtorkowe, dane na temat chińskiego eksportu i importu zostały przez inwestorów zignorowane, skupiono się bardziej, na utrzymywanym sztucznie, wzroście na chińskim rynku akcji. Poza chęcią do kupowania wszelkich aktywów, notowania amerykańskiej kukurydzy i soi rosły w obawie, że wieczorny raport Crop Progress pokaże pogarszanie się kondycji amerykańskich upraw, a w ślad za tym piątkowy raport USDA (wrześniowa prognoza bilansu na rynkach rolnych) skoryguje w dół oczekiwane plony dla amerykańskiej kukurydzy i soi. Część inwestorów, głównie spekulacyjnych, postanowiła zatem już teraz zrealizować zyski z krótkich pozycji (odkupić kontrakty).

Wtorkowe dane USDA o tygodniowych wysyłkach eksportowych:


Wsparciem notowań kukurydzy były wczorajsze dane eksportowe. Wysyłki tygodniowe amerykańskiej kukurydzy były na poziomie 895 tys. ton, po tylko 441 tys. ton tydzień wcześniej. Eksport etanolu w lipcu wyniósł 77,2 mln galonów i był wyższy o 28% od czerwcowego. Eksport lipcowy DDGS osiągnął rekordowe 1,367 mln ton, w tym 68% odebrały Chiny.

Sprzedaż tygodniowa amerykańskiej soi była bardzo słaba i wyniosła tylko 93,31 tys. ton w porównaniu do 1,47 mln ton tydzień wcześniej, na pocieszenie dzienne dane USDA pokazały nowe zamówienie eksportowe na 120 tys. ton soi.

Amerykańska pszenica – tygodniowe wysyłki eksportowe wyniosły 371,3 tys. ton i były niższe o 41% niż tydzień wcześniej. Wysyłki eksportowe amerykańskiej pszenicy od początku sezonu (1-czerwca) pozostają o ok. 1/4 w tyle za sezonem 2014/15. Warto zauważyć, że USDA, w swojej sierpniowej prognozie, zakładał wzrost amerykańskiego eksportu o 8,3%, w porównaniu do sezonu 2014/15.

 

Raport Crop Progress:
 

Po sesji amerykańskiej opublikowany został raport Crop Progress – stan na 6-września. Dane na temat stanu upraw były lepsze od oczekiwań. Raport pokazał nieznaczące pogorszenie kondycji amerykańskiej soi, dokonano tylko przesunięcia 1% areału z kategorii „doskonała” do kategorii „dobra”. Nadal do obu najlepszych kategorii zalicza się 63% upraw.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!