| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Po poniedziałkowym wybiciu, we wtorek kontrakty traciły na wartości (11.08.2015)

W Chicago najbliższe serie pszenicy, kukurydzy i soi potaniały we wtorek o 3,0% - 3,5%, a śruta sojowa nawet 4%. W Paryżu skala przecen była także znacząca, i wahała się od 1% - rzepak, do 2,5% - pszenica (najbliższa seria). Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, za wtorkowe spadki odpowiadają głównie czynniki zewnętrzne. Władze monetarne Chin dokonały skokowej dewaluacji juana.

Notowania zbóż i oleistych. Po poniedziałkowym wybiciu, we wtorek kontrakty traciły na wartości (11.08.2015)

Notowania zbóż

Ludowy Bank Chin ustalił we wtorek kurs referencyjny chińskiej waluty względem dolara o 1,9% poniżej kursu z dnia poprzedniego.  Osłabienie waluty, między innymi sprawia, iż importowane do produkcji surowce staną się droższe. Reakcja inwestorów była zdecydowana, większość indeksów zarówno z rynków rozwiniętych jak i rozwijających się straciło  na wartości. Spadały również notowania cen  głównych surowców i towarów rolnych, a ropa WTI i miedź zbliżyły się do swojego 6 - letniego dołka.

Także poniedziałkowy raport o stanie amerykańskich upraw był lepszy od oczekiwań rynku. Raport USDA Crop Progress ukazał się w poniedziałek, już po zamknięciu sesji w Chicago.

Dane pokazały lekkie pogorszenie kondycji upraw pszenicy jarej, a kondycja soi tylko minimalnie się polepszyła (przesunięto 1% upraw z kategorii DOBRY do kategorii DOSKONAŁY (w poniedziałkowym komentarzu wkradł się błąd mówiący o lekkim pogorszeniu kondycji soi). Stan upraw kukurydzy pozostał na poziomie sprzed tygodnia. Zbiory pszenicy ozimej w USA się już kończą, zaawansowanie sięga 97% i wyprzedza średnią z 5 lat na poziomie 90%. Zbiory pszenicy jarej mocno przyspieszyły i wyprzedzają już średnią. W ostatnim tygodniu farmerzy zebrali 20% areału pszenicy jarej, a zaawansowanie żniw sięga już 28% zasiewów.


Brazylijski CONAB podniósł swoją prognozę zbiorów kukurydzy (w sezonie 2014/15) o 2,5 mln ton, do 84,3 mln ton (lipcowa prognoza USDA to: 82 mln ton). CONAB utrzymał szacunki zbiorów brazylijskiej soi  (sezon 2014/15) na poziomie 96,2 mln ton (lipcowa prognoza USDA to: 94,5 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!