| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pogłębienie spadów w USA (20.07.2016)

Po wyższym otwarciu sesji w Chicago, w kolejnych godzinach przewagę ponownie zdobyli sprzedający. Solidarnie zaczęły tracić na wartości, zarówno zboża jak i soja. Amerykańskie kontrakty pozostają bardzo wrażliwe na prognozy pogody, a te z wczorajszego południa (czasu USA) zapowiadają umiarkowane temperatury i opady na sierpień, co łagodzi obawy o szkodliwy dla soi wpływ La Nina.

Notowania zbóż i oleistych. Pogłębienie spadów w USA (20.07.2016)

Notowania na CBoT

W przypadku kukurydzy więcej deszczu pojawiło się na kluczowych obszarach upraw, a dodatkowa wilgoć stanowić powinna ochronę przed zapowiadaną na najbliższe dni falą upałów i suchej pogody. W konsekwencji sprzedaży kontraktów, głównie przez kapitał spekulacyjny, kukurydza i soja potaniały na zamknięciu sesji odpowiednio o 1,2% i 1,6%.

Warto pamiętać, że w przypadku soi fundusze hedgingowe dopiero wycofują się ze swoich zakładów na wzrosty, czyli z długich pozycji, a w przypadku kukurydzy zaczynają już budować krótką pozycję netto.

Dla odmiany w pszenicy SRW inwestorzy ci powiększają, już rekordowe, zakłady na spadek cen (raport CFTC pokazał rekordową krótką pozycję na dzień 12 lipca). Najbliższa seria pszenicy straciła wczoraj w Chicago 1,2%.

Notowania soi i śruty sojowej ustanawiają w Chicago swoje 2 miesięczne minima i daleko im jeszcze do poziomów na jakich wyceniane są zboża, ponieważ w cenach ciągle zawarta jest premia za ryzyko pogodowe. Za to kukurydza w ciągu miesiąca spadła z rocznego maksimum, w okolicy 4,4 usd za buszel, do poziomu 3,4 usd za buszel, co stanowi dwuletni dołek notowań. Zapowiadane rekordowe zbiory i plony kukurydzy w USA są już tylko w minimalnym stopniu zagrożone, stąd brak w cenach futures premii za ryzyko pogodowe, a kapitał spekulacyjny zaczyna inwestować w grę na spadki.

Wczorajsze tygodniowe dane EIA pokazały rekordową produkcję bioetanolu w USA (głównie z kukurydzy) w minionym tygodniu. Średnia dzienna produkcja osiągnęła poziom 1,029 mln baryłek i przekroczyła o 16 tys. baryłek poprzedni rekord ustanowiony w czerwcu tego roku. Dane te nie uchroniły kukurydzy od spadku, ale zapewne pomogły ograniczyć skalę przeceny.
 
Notowania amerykańskiej pszenicy tracą na wartości już od długiego czasu, a wyceny kontraktów ustanawiają kilkunastoletnie rekordy. Tegoroczne zbiory pszenicy w USA powinny być bardzo udane, w lipcowej prognozie USDA podniósł prognozę produkcji o 5 mln ton (w porównaniu z czerwcem) do 61,53 mln ton.
Na świecie zbiory pszenicy będą ponownie rekordowe i powinny wynieść 738,81 mln ton, a zapasy na koniec sezonu 2016/17 wzrosną (rok do roku o blisko 10 mln ton) do rekordowych 253,7 mln ton. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w lipcowej prognozie USDA podniósł mocno światowe wykorzystanie pszenicy na cele paszowe (+11 mln ton w porównaniu do czerwca), kosztem kukurydzy. Ta i kilka innych niespodzianek zawartych w lipcowej prognozie USDA spowodowały (zapomniane już) dwudniowe wybicie w górę notowań zbóż i soi na giełdzie w Chicago, w dniach 12-13 lipca.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: