| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Przecena zbóż i soi w Chicago (26.04.2017)

W Chicago taniały w środę kontrakty na zboża i soję, najmocniej traciła na wartości amerykańska kukurydza na wieść, że administracja Donalda Trumpa powróciła do realizacji zapowiedzi wycofania się z porozumień NAFTA (Północnoamerykańskie Porozumienie o Wolnym Handlu z Meksykiem i Kanadą). Ucierpiałby na tym handel z Meksykiem, który jest największym importerem amerykańskiej kukurydzy.

Notowania zbóż i oleistych. Przecena zbóż i soi w Chicago (26.04.2017)
W środę najmocniej na wartości traciła amerykańska kukurydza.

Notowania zbóż i oleistych

Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, dodatkowym czynnikiem prospadkowym były tygodniowe dane EIA, pokazujące spadek produkcji etanolu (z kukurydzy) przy jednoczesnym wzroście zapasów. Średnia dzienna produkcja spadła w ostatnim tygodniu z 0,993 mln baryłek do 0,987 mln baryłek i trzeci tydzień z rzędu nie przekroczyła 1 mln baryłek (wcześniej przez 23 tygodnie z rzędu wyniki były powyżej 1 mln baryłek dziennie).

Najbliższa seria kukurydzy potaniała w środę o 1,6% - niwelując z lekką nawiązką wtorkowy wzrost.  Niekorzystna, czyli deszczowa i zimna pogoda ograniczała nieco skalę spadków na rynku kukurydzy (spowalnia zasiewy), ale jest jednocześnie czynnikiem mogącym zwiększyć areał zasiewów amerykańskiej soi (kosztem kukurydzy), który i tak prognozowany jest na rekordowym poziomie. Zatem opóźnienia w zasiewach kukurydzy będą wpływać na niższe wyceny soi. Najbliższa seria tego kontraktu (soi) zamknęła środę spadkiem o 0,9%, a śruta sojowa straciła na wartości 1,2%.

Pszenica SRW (ozima miękka) straciła wczoraj w Chicago symboliczne 0,2%, naśladując zachowanie kukurydzy i soi, ale kontrakty na pszenicę jarą (giełda w Minneapolis) odbiły w górę pod wpływem opóźnień w siewach.

W Chicago, fundusze hedgingowe były w środę sprzedającym netto 11,5 tys. kontraktów na kukurydzę i 8,5 tys. na soję, ale inwestorzy ci byli neutralni w przypadku pszenicy.

Przedstawiciel USDA w Argentynie szacuje, że produkcja kukurydzy w tym kraju wyniesie 39 mln ton, o 0,5 mln ton więcej niż w kwietniowej prognozie USDA.

Kontrakty na Matif

W Paryżu zdecydowany wzrost odnotowała pszenica (+2,75 eur/t-stare zbiory i +1,5 eur/t-seria na nowe zbiory) i nieco mniejszy rzepak. Kukurydza ze starych upraw straciła lekko, podążając za spadkiem notowań w Chicago, podczas gdy kukurydza z dostawą w listopadzie zamknęła dzień na niezmienionym poziomie. Rzepak wspierany był przez drożejącą wczoraj canolę oraz oleje roślinne. Trudne warunki pogodowe w Kanadzie utrudniają siewy canoli oraz zbiór pozostawionych przez zimę plantacji (także kukurydzy), dodatkowo osłabiający się dolar kanadyjski (Kanada należy do NAFTA) wspiera wzrosty notowań canoli.

Zobacz notowania na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!