| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica i soja kontynuowały wzrosty (9.06.2015)

Pszenica w Chicago wzrosła o blisko 1% we wtorek, ustanawiając najwyższy od dwóch miesięcy poziom, w obawie o stan amerykańskich uprawy pszenicy ozimej. Kondycja upraw nadal się pogarsza, ostatni raport USDA pokazał, że tylko 43% areału oceniane jest jako dobre do doskonałe - informuje Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica i soja kontynuowały wzrosty (9.06.2015)

Notowania zbóż

Z powodu deszczowej pogody opóźniają się także zbiory pszenicy, a uprawom zagrażają choroby i porastanie. Dopiero 4% areału zostało zebrane do niedzieli, w porównaniu do średnio 12%. W dniu 10 czerwca br. o godzinie 18 naszego czasu USDA opublikuje czerwcową prognozę dla rynków rolnych. Uczestnicy rynku spodziewają się lekkiego wzrostu zapasów końcowych pszenicy (korekta w dół eksportu) w USA, dla starego i nowego sezonu, w porównaniu z majową prognozą. W skali świata, rynek oczekuje minimalnej redukcji (w porównaniu z majem) zapasów końcowych pszenicy o 0,6 mln ton dla starych zbiorów i 0.96 mln ton dla nowych (średnia oczekiwań).

Amerykańska kukurydza, mimo sporego umocnienia na początku dziennej sesji, zamknęła wtorek minimalnie poniżej poniedziałkowego zamknięcia. W Chicago, najbliższa seria kukurydzy straciła wczoraj na wartości 0,05% i oparła się presji wzrostowej ze strony drożejącej pszenicy. Uprawy amerykańskiej kukurydzy są w stosunkowo dobrej formie, a rozwój roślin wyprzedza średnią. Rynek oczekuje, że USDA w dzisiejszej prognozie podniesie nieco zapasy końcowe kukurydzy w USA. Oczekuje się również wzrostu zapasów światowych kukurydzy (w porównaniu z majem), ze średnią szacunków: 192,67 mln ton, dla starych upraw i 192.41 mln ton, dla nowych upraw kukurydzy.

Notowania soi

Kontrakt najbliższy na soję zamknął dzień w Chicago na niespełna 1% plusie, wspierany przez ponad 2% wzrost notowań śruty sojowej. W USA, ciągle jeszcze 1/5 areału planowanego pod soję nie została wysiana, a prognoza dalszych opadów może pogorszyć sytuację. USDA w ostatnim raporcie ocenił stan upraw soi poniżej oczekiwań rynku, 69% zaliczono do dobry do doskonały.

Rynek oczekuje, że dzisiejszy raport USDA pokaże niższe zapasy krajowe soi, na koniec obecnego (wyższy eksport) i kolejnego sezonu. Średnia oczekiwań rynkowych dla USA, to cięcie starych zapasów soi o 10 mln buszli (-0,25 mln t) i nowych o 17 mln buszli (0,43 mln ton). Inwestorzy oczekują niewielkiego wzrostu produkcji soi w Argentynie i Brazylii i tylko minimalnych zmian zapasów końcowych soi na świecie, w stosunku do bardzo dobrej majowej prognozy.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!