| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica na 6-letnim dołku (4.03.2016)

Presja spadkowa notowań unijnych zbóż, nasiliła się wraz ze zbliżaniem się ostatniego dnia obrotu marcową serią kontraktów w Paryżu. Na piątek przypadł ostatni dzień handlu marcowym kontraktem na kukurydzę, zaś w ten czwartek kończy obrót marcowa seria na pszenicę.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica na 6-letnim dołku (4.03.2016)

Notowania zbóż na Matif

Marcowa seria kukurydzy zamknęła piątek (także ostatecznie obrót) ceną 145,75 eur/t, tracąc w ciągu tygodnia tylko 0,5 euro/t. Zamknięcie to wypadło minimalnie wyżej niż poprzednie wygaśnięcie najbliższej serii.

Marcowa seria unijnej pszenicy straciła na wartości 3,5 euro (-2,4%) w piątek, ustanawiając nowy blisko 6-letni dołek. W skali całego tygodnia najbliższy kontrakt na pszenicę potaniał o blisko 5 euro (-3,3%).

Notowania zbóż i soi na CBoT

W Chicago, w piątek kapitał spekulacyjny kontynuował redukowanie krótkich pozycji w pszenicy (odkupowanie kontraktów). Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, najbliższa seria kontraktu zyskała na wartości 0,3% w piątek i aż 2,6% w skali tygodnia. W przypadku amerykańskiej kukurydzy, panowała niewielka zmienność w ubiegłym tygodniu, w efekcie piątek zamknął się ceną 139,5 usd/t – dokładnie tak, jak tydzień wcześniej.

Znacznym wzrostem mógł się poszczycić w piątek kontrakt na soję i śrutę sojową. Najbliższe serie podrożały w Chicago o 1,8%-soja i 2,2%-śruta sojowa.

Opóźnienia zbiorów soi w Brazylii spowodowane ulewnymi deszczami i dodatkowo 6-miesięczne maksimum notowań brazylijskiego reala, dały impuls wzrostowy notowań kompleksu sojowego w Chicago. Dodatkowym wsparciem dla oleistych, była drożejąca od dłuższego już czasu ropa i słabnący dolar. Silne odbicie w górę notowań EUR/USD w czwartek i piątek (osłabienie dolara) wspomagało wzrosty w Chicago i wywierało presję spadową w Paryżu.

Fundusze hedgingowe zredukowały w piątek część krótkich pozycji, przed wydaniem marcowej prognozy USDA (najbliższa środa). Były one kupującymi netto ok. 3,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 1 tys. na pszenicę i aż 11 tys. kontraktów na soję.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: