Notowania zbóż i oleistych. Pszenica odbiła mocno w górę pod wpływem degradacji upraw jarych w USA (13.06.2017)

Wzrosty spowodowane były najnowszym raportem Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, który pokazał silny spadek kondycji pszenicy jarej.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica odbiła mocno w górę pod wpływem degradacji upraw jarych w USA (13.06.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Kontrakt na twardą pszenicę jarą notowany w Minneapolis zyskał we wtorek 4,6%, do 6,28 usd/buszel i było to najwyższe zamknięcie od 2,5 roku. Śladem pszenicy jarej podążał kontrakt na miękką pszenicę ozimą, który zyskał wczoraj w Chicago 2,5%, po nieco większej przecenie z poniedziałku. Jak wskazuje Andrzej Bąk, wzrosty na rynku pszenicy pociągnęły za sobą notowania kukurydzy i soi, tu jednak skala zwyżek była dużo mniejsza.
 
USDA poinformował, w poniedziałkowym raporcie Crop Progres, że tylko 45% zasiewów pszenicy jarej zakwalifikowano jako dobre lub doskonałe. Oznacza to spadek o 10% w ciągu tygodnia. O ile na świece jest nadmiar pszenicy przeciętnej jakości, to występują braki ziarna o wysokich parametrach. Taka jest twarda  pszenica jara HRSW (Hard Red Spring Wheat) uprawiana w USA.

We wtorek fundusze hedgingowe były kupującym netto 10 tys. kontraktów na pszenicę i tyle samo na kukurydzę, ale były neutralne w przypadku soi.

Unijne kontrakty

 
W Paryżu pszenica naśladowała w poniedziałek zachowanie kontraktu w Chicago. Najbliższa seria podrożała wczoraj 1,5 euro do 169,75 eur/t i odrobiła z nawiązką poniedziałkową przecenę. Notowania kukurydzy i rzepaku podlegają w tym tygodniu tylko symbolicznym zmianom. Sierpniowa seria rzepaku zyskała wczoraj 0,25 euro i testuje opór techniczny w okolicy 360 eur/t. Kukurydza natomiast straciła na wartości 0,25 eur/t (trzecią sesję z rzędu) i zamknęła dzień na poziomie 171 eur/t.
 
Francuskie ministerstwo rolnictwa opublikowało we wtorek swoje prognozy zbiorów jęczmienia ozimego na poziomie 9,34 mln t i rzepaku ozimego w wysokości 4,77 mln t.
 
Według ABARES produkcja pszenicy w Australii (nowy sezon) powinna być na średnim poziomie i szacowana jest na teraz 24,19 mln t, w porównaniu z rekordowymi 35,13 mln ton w sezonie 2016/17.Prognoza zbiorów canoli opiewa na 3,69 mln t.
 
Egipski GASC zakupił we wtorek 300 000 ton pszenicy, z Rosji, Rumunii i Ukrainy.


Tagi:
źródło: